75 milyar dolarlk ticaret hacmi hedefine tam destek

Please log in or register to like posts.
News


D Ekonomik likiler Kurulu (DEK) Bakan Nail Olpak, Türkiye-ABD  Konseyi (TAK) Bakan Mehmet Ali Yalçnda ve ABD-Türk Konseyi (ATC) Bakan  General James Logan Jones, 14-16 Nisan 2019 tarihlerinde Washington’da  gerçekletirilecek 37’nci ATC-TAK Ortak Yllk Konferans öncesinde 52 kiilik  Amerikan i insan heyeti ve Ankara temaslar kapsamnda açklamalarda bulundu.

DEK’in Türkiye-ABD Konseyinin (TAK) kar kanat kuruluu Amerikan  Türk Konseyi (ATC) Bakan General James Jones bakanlnda, 4-8 ubat’ta  Ankara, stanbul ve Eskiehir’i kapsayacak ekilde 2 farkl heyet ziyareti  gerçekletirildi. Söz konusu heyet Ankara’da resmi temaslarda bulunarak, iki ülke  ekonomik ilikilerinin gelitirilmesine yönelik fikir alveriinde bulundu.  Gündemi hayli youn olan ziyaret esnasnda, ekonomik ilikilerimize koyulan 75  milyar dolar ticaret hacmi hedefine ek olarak, Bakan Trump’n Suriye’den çekilme  karar ve iki ülkeyi ilgilendiren birçok alanda görümeler gerçekletirildi.

ATC Bakan Jones ve TAK Bakan Yalçnda, iki bakan tarafndan  konulan 75 milyar dolar ticaret hedefini bir görev olarak aldklarn ve bu  konuda çalmalara derhal balayacaklarn aktard. Bu hedefi yakalamakta önemli  yer tutan olas bir ticaret anlamas için altyap çalmalarnn ve iki ülke  arasndaki diyaloun hzlca balamas gerektiinin alt çizildi.

TAK VE ATC ARKA KAPI DPLOMASS LE SORUNLARI ÇÖZECEK

Açklamada görülerine yer verilen DEK Bakan Nail Olpak, koyulan  hedef dorultusunda ticaret anlamasna ek olarak hem Türk hem Amerikan i  dünyasnn daha da fazla çalarak, ikili ekonomik ilikileri istenilen  seviyelere yükseltecek projeler üretmesinin önemine deindi. Olpak, ATC ve  TAK’in i birliklerini daha proje odakl bir noktaya tayarak, arka kap  diplomasisiyle sorunlar çözen ve proaktif admlar atan ortaklar olacana  inandn belirtti.

ATC liderliinde gerçekletirilen söz konusu heyet ziyaretinde, ATC  Bakan Jones, TOBB Bakan Rifat Hisarcklolu, DEK Bakan Nail Olpak, TAK  Bakan Mehmet Ali Yalçnda’n yan sra Amerikan Türk Konseyi Bakan Yardmcs  Tamer Saka ve Amerikan Ticaret Odas, Türkiye ve Orta Dou’dan Sorumlu Kdemli  Bakan Yardmcs Khush Choksky de hazr bulundu. Heyette Amazon, Apple, Cargill,  Citibank, Dow, Facebook, GE, Microsoft, IBM gibi dev firmalar yer ald.

TAK Bakan Mehmet Ali Yalçnda ise Türkiye-ABD ekonomik ve ticari  ilikileri açsndan Ankara’da youn bir hafta geçirildiini belirterek, yllk  konferans öncesinde çok yararl temaslar gerçekletirdiklerini belirtti.  Yalçnda, TAK kar kanat kuruluu olan ATC’nin güçlü bir kadroyla Türkiye’yi  ziyaret etmesinden duyduu memnuniyeti aktard.

Heyet, Cumhurbakan Recep Tayyip Erdoan ve ei Emine Erdoan, TBMM  Bakan Binali Yldrm, Dileri Bakan Mevlüt Çavuolu, Hazine ve Maliye  Bakan Berat Albayrak, Milli Savunma Bakan Hulusi Akar, Ticaret Bakan Ruhsar  Pekcan, Genelkurmay Bakan Orgeneral Yaar Güler, Enerji ve Tabii Kaynaklar  Bakan Yardmcs Alparslan Bayraktar ve Savunma Sanayii Bakan smail Demir ile  görümeler gerçekletirdi.

Cumhurbakan Erdoan heyet üyelerini 7 ubat’ta Cumhurbakanl Külliyesi’nde kabul etti.

ATC Bakan Jones, görümede, TAK ile ATC ortakln farkl bir  seviyeye tamak istediini belirterek, iki kurumun Türk-Amerikan ekonomik  ilikileri konusunda iki devlet bakanna öneriler gelitiren bir platform olarak  hareket etme arzusunda olduunu ifade etti.

Jones, ayrca ilikilerin çok fazla siyaset ve savunma sanayisine  odakl kaldn, bu nedenle biraz daha kültürel ilikilere dönük etkinlikler  yaplmasn önerdi. Masada kültür, akademi ve sanatn da bulunmas gerektiini  belirten Jones, TAK ile Tatl Dil Forumu’na benzer bir etkinlii gerçekletirme  arzusunda olduklarn da aktard.

ATC Bakan General James Logan Jones, ABD’nin farkl eyaletlerine de  tantm turlar düzenlenmesinin önemine dikkati çekti. ABD’nin farkl  bölgelerinde, düzenli olarak ylda 4 farkl eyalete heyet ziyareti  gerçekletirilmesi hedeflediklerini belirterek, Türkiye’ye de birçok heyet  ziyareti organize edebileceklerini ifade etti. TAK Bakan Yalçnda da TAK  altnda 5 eyalet komitesi kurduklarn ve Türk i dünyasn buralarda görev  almay beklediini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir