ABD ile ticareti artrmak iin alma grubu hazr

Please log in or register to like posts.
News


Ticaret Bakan Ruhsar Pekcan, AA muhabirine ABD temaslarna ilikin yapt deerlendirmede,  ABD Ticaret Bakan Wilbur Ross, Bakan Donald Trump’n kdemli danman Jared  Kushner ile yaptklar görümelerin çok verimli geçtiini, Türkiye-ABD Konseyi  ve Amerikan-Türk Konseyi tarafndan düzenlenen 37. Ortak Yllk Konferans’nda da  Türk- Amerikan i adamlar ile bir araya geldiklerini anlatt. 

Türkiye ve ABD’nin müttefik ve dost ülkeler olduuna iaret eden  Pekcan, iki ülkenin ayn zamanda büyük potansiyele sahip önemli ticaret ortaklar  olduunu dile getirdi.

Pekcan, iki ülke arasndaki ticaret hacminin 20,7 milyar dolar   olduunu belirterek, “Cumhurbakanmz Recep Tayyip Erdoan  ile ABD Bakan  Donald Trump arasndaki görümede kararlatrlan ticaret hacminin 75 milyar  dolara yükseltilmesi hedefinin gerçekletirilmesine yönelik çalmalarmz  hzlandracaz. ABD Ticaret Bakan Ross ile ticarete konu ürünlerin  çeitlendirilmesi, mevcut potansiyelin daha iyi kullanlmas hususlarnda ortak  çalma yaplmas gerektii konusunda mutabk kaldk. ki ülke arasndaki ticaret  hacmini 75 milyar dolara çkarma hedefi dorultusunda ABD Ticaret Bakanl ile  Bakanlmz arasnda ortak teknik çalma grubu kuruyoruz.” diye konutu.

ABD ile Türkiye arasnda havaclk ve savunma, otomotiv, çelik,  mücevher, giyim, hal, makine ve parçalar, zeytinya, seramik, mermer, çimento  gibi sektörlerin ticaret için önemli bir potansiyel oluturduuna dikkati çeken  Pekcan, “ABD ile ticaretimizi artrmak için ortak ticaret potansiyeli raporu ve  yüksek teknolojili ürünler bata olmak üzere ihracatmz artrc faaliyetler  üzerinde çalyoruz.” ifadelerini kulland.

“AMERKAN RKETLERN HTSAS SERBEST BÖLGELERNE DAVET ETTK”

Ticaret Bakanl olarak Ar-Ge younluklu, yüksek teknoloji ve katma  deeri yüksek faaliyetlerde uzmanlam ihtisas serbest bölgeleri oluturmay  hedeflediklerini belirten Pekcan, Amerikan irketlerini de bu bölgelerde yatrma  davet ettiklerini kaydetti. Pekcan, “Yaptmz görümelerde Bakanlk olarak  kuracamz ihtisas serbest bölgeleriyle ilgilenen ABD’li yatrmclar da oldu.  Söz konusu yerler, Türk-Amerikan i birlii bölgeleri olabilir. Amerikan yüksek  teknoloji irketleri ya kendileri ya da Türk irketleriyle beraber buralarda  yatrm yapabilirler. Serbest bölgelerimize yatrm yapacaklara destek salamaya  hazrz.” deerlendirmesinde bulundu.

Bakan Pekcan, ticareti kolaylatrmaya ve i ortamn iyiletirmeye  devam ederken, ABD’li irketlerin güçlü olduu dijital ekonomi gibi yeni alanlara  da odaklanacaklarn vurgulad. Görümelerde ABD ile dijital ekonomi alannda  ortak çalmalar yaplmas konusunda da mutabakata vardklarn belirten Pekcan,  mays ay içerisinde dijital ekonomi konusunda ABD’den bir heyet gelmesinin  beklendiini bildirdi.

“DENGEL TCARET ÇN TÜM ÜRÜN VE SEKTÖRLERE ODAKLANACAIZ”

Pekcan, temaslarnda iki ülke arasnda ticaret gündeminde uzun süredir  yer alan ABD tarafndan demir-çelik ürünlerine uygulanan ilave gümrük  vergilerinin kaldrlmas, Türkiye’nin ABD’nin Genelletirilmi Tercihler  Sistemindeki yerini korumas, otomotiv sektörü için inceleme süreci balatlm  önlemlerden Türkiye’nin muaf tutulmas yönündeki taleplerini ilettiklerini  aktard.

ki Bakanlk bakanlnda Türk-Amerikan Konseyi gibi diyalog  kanallarn daha etkin hale getirmeyi kararlatrdklarn vurgulayan Pekcan,  hedeflerinin ticaretin önündeki tüm engellerin kaldrlmas olduunu dile  getirdi.

Pekcan, 75 milyar dolarlk hacim ve dengeli bir ticaret için yatrm  ve sanayi ürünlerinde, turizmde çift tarafl art yaratmak için her frsat  kullanacaklarn, bu kapsamda bütün ürünlere ve sektörlere odaklanacaklarn  söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir