ABD ÜFE 7 yıllık zirvede, dolar coştu

Please log in or register to like posts.
News


Çarşamba günü açıklanan ABD ÜFE yıllık bazda %3.4 artışla 2011’den bu yana en yüksek düzeyine tırmanırken, hizmetler ve binek aracı […]

Çarşamba günü açıklanan ABD ÜFE yıllık bazda %3.4 artışla 2011’den bu yana en yüksek düzeyine tırmanırken, hizmetler ve binek aracı fiyatları etkili oldu. Gümrük vergilerinin de fiyatları yukarı ittiği ilave edildi.  ÜFE Euro-bölgesi, Çin ve Japonya’da da yükselerek küresel enflasyon dalgasının başlamak üzere olduğunu hissettiriyor. Dolar Endeksi Çarşamba günü %0.6 yükselirken, yen’e karşı 11 haftanın zirvesini denedi. MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar Hisse Endeksi ise %0.9 değer kaybederken, Çin para birimi  yuan da Çarşamba günü dolar karşı %1.1 düştü. Piyasalar bugün PBoC’nin müdahalesini bekliyor.

 

Dünyada ÜFE bazında  enflasyon baskıları var

 

Euro-bölgesi’nde ÜFE Haziran’da %3’e fırladı. Çin’de ise beklentiyi aşarak %4.7’ye çıkan ÜFE Beijing’i yuan’ın değerini korumaya zorluyor, aksi halde %1.9 olan TÜFE’nin yükselerek tüketiciyi rahatsız etmesi beklenebilir. 30 yıldır deflasyonda olan Japonya’da bile enflasyon yükseliyor. ÜFE Haziran’da Y/Y %2.8 olurken, TÜFE %0.7 ile hala zayıf, fakat çekirdek artıya geçti.

 

ABD’de TÜFE bekleniyor

 

ABD’de ÜFE aylık %0.3, yıllık ise %3.4 yükseldi.  Çekirdek ÜFE’de ivme yıllık %2.6’dan %2.7’ye hızlandı. Yani ÜFE’de artışın tek nedeni yakıt ve gıda değil.

Ticaret tabii olmayan hizmetler kaleminde artış dikkat çekerken, halen yıllık %4 temposunda büyüdüğü tahmin edilen ekonomide güçlü talep artışının enflasyon baskılarını TÜFE düzeyine taşıması endişesi var.

Bugün açıklanacak TÜFE’de beklenti aylık %0.2 ki böylece yıllık da %2.9, çekirdek ise %2.3’e yükselmiş olacak. WSJ’ın ekonomistler anketine göre bu rakamlar Fed’in Eylül ve Aralık’da 2 kez faiz artırmasına yeterli.

 

Dolar Endeksi bir kez daha 95’e dayandı

ÜFE’de  kıpırdanma, Dolar Endeksi’nin %0.6 değer kazancıyla 95 sınırına dayanmasına yetti. Uzmanların çoğu dolar rallisinin gücünü  tükettiğini iddia etse de, bu akşam açıklanacak TÜFE  ve ilerki ayların verilerinin  tahminleri aşması durumunda  dolar öngörülerini değiştirebilir. Fed’in Ticaret Savaşları’ndan ürkerek parasal normalleşmeyi durdurması pek olası değil, çünkü Ticaret Savaşı’nın ABD’ye etkisi gelir azaltıcı değil, enflasyon artırıcı yönde.

 

Dev bir borç yük altında ezilen Gelişmekte Olan Ülkeler F/X dün dolara karşı %0.5 değer yitirirken, hisse senetleri de %0.9 düşerek 3 günlük ralliye son verdi. Bu sabah Asya’da toparlanan GOP varlıkları, akşam saatlerinde TÜFE’yi takip edecek.

GOP’ta satışlar bitti diyemeyiz. Ticaret Savaşları’nın yanında Fed’in faiz artırımları sonrasında ise ABD-İran gerginliğinin petrol fiyatlarını yukarı itmesi olası şok nedenleri.

 

FÖŞ yazdı:  Fed bizi çok üzecek

Yorumlar

Son güncelleme: 09:5212 Temmuz 2018Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir