ABD’de Ilımlı Enflasyon Verileri Sonrasında Küresel Risk Algılamasında Rahatlama

Please log in or register to like posts.
News


ABD Eylül ayı TÜFE verisi yıllık bazda %2,3 artışla piyasa beklentisinin altında geldi. Çekirdek TÜFE de aynı şekilde beklentinin altında […]

ABD Eylül ayı TÜFE verisi yıllık bazda %2,3 artışla piyasa beklentisinin altında geldi. Çekirdek TÜFE de aynı şekilde beklentinin altında %2,2 arttı. Ilımlı enflasyon verisi sonrası tahvil faizlerinde yüksek seviyelerden geri dönüş hareketi desteklendi ve gelişen piyasalara olumlu yansıdı.

Küresel borsalarda bu sabah

Küresel hisse senedi piyasalarında pozitif seyir hakim. ABD hisse senedi piyasasındaki dünkü satıcılı seyrin ardından (Dow Jones %-2,13, S&P 500 %-2,06), bu sabah vadeli işlemlerde güçlü pozitif seyir hakim (Dow Jones vadeli %1, S&P 500 %0,97). Asya cephesinde de alıcılı eğilim gözleniyor (Nikkei %-0,15, Hang Seng %1,48, Kospi %-1,79, Shangai %0,48). Veri ajandasında ise, yurt içinde veri akışı sakin seyrederken, yurt dışında ABD’de Fed üyelerinin konuşmalarının yanı sıra Euro bölgesi Ağustos ayı sanayi üretimi verisi takip edilecek.

BIST100 endeksinde alıcılı seyrin devamını bekliyoruz

BIST100 Endeksi dün günü beklentiden iyi gelen cari işlemler dengesi verisiyle bankacılık endeksine gelen alımlar sonucu %0,32’lik yükselişle 94,747 seviyesinden tamamladı (XBANK %0,81, XUSIN %-0,02). Yeni güne başlarken, küresel risk iştahında iyileşmeye ek olarak, petrol fiyatlarında devam eden aşağı yönlü baskının yurt içi piyasalara da olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. Öte yandan, Rahip Brunson’un mahkemesine ilişkin gelişmeler gün içinde yakından takip edilecek. Bu doğrultuda, BIST100 Endeksi’nin güne %1,0’e yakın yükselişle başlayabileceğini düşünüyoruz.

Destekler: 94,500 ve 93,900 / Dirençler: 95,300 ve 95,900

Dolar/TL’de destekler: 5,8700 ve 5,8200 / Dirençler: 5,9300 ve 5,9600

İzmir’de terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla yargılanırken, tutukluluğu ‘sağlık sorunları’ gerekçe gösterilerek 25 Temmuz’da ev hapsine çevrilen ABD’li rahip Andrew Craig Brunson bugün bir kez daha hakim karşısına çıkacak. Ülke gündemi açısından önem arz eden davaya ilişkin olarak ABD Dışişleri Sözcüsü Nauert, Rahip Brunson’un serbest bırakılmasını beklediklerini, bunun ABD- Türkiye ilişkileri için önemli bir adım olduğunu belirtti. Nauert ayrıca iki ülkenin Brunson’un serbest kalması için anlaştığı iddialarına yönelik olarak böyle bir anlaşmanın varlığından haberdar olmadığını, hukuki sürecin devam ettiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019-2021 dönemi Orta Vadeli Mali Plan’ı (OVMP) onayladı ve bu karar Resmi Gazete’de yayımlandı. OVMP’de, ekonomi politikasının temel amacı, kısa vadede fiyat istikrarının ve finansal istikrarın yeniden tesis edilmesi, ekonomide dengelenmenin ve bütçe disiplininin sağlanması, orta vadede sürdürülebilir büyüme ve adaletli paylaşıma yönelik ekonomik değişimin gerçekleştirilmesi olarak ifade edildi.

Ağustos ayında cari denge, beklentilerle uyumlu olarak ‘fazla’ vererek, yıllık açıktaki düşüşün hız kazanmasını sağladı. Ağustos ayında 2,6 milyar dolarlık fazla sonrasında, yıllık cari açık Temmuz sonundaki 54,6 milyar dolardan Ağustos sonunda 51,1 milyar dolara geriledi. Eylül ayında da ilk tahminlerimiz, aylık cari fazlanın devam edeceği öngörüsüyle, yıllık açığın 45 milyar dolar seviyesine düşüşünü hızlandırabileceği yönünde. Hem kur hem de talep gelişmelerine ek olarak, ihracatı destekleyici yeni program anlayışı doğrultusunda, yıllık cari açıkta 2019 yılının ilk yarısı sonuna doğru 25-30 milyar dolar bandına inilebileceğini tahmin ediyoruz. Geçen hafta yayımladığımız Görünüm 2019 Raporumuzda da açıkladığımız üzere, 2018 ve 2019 cari açık tahminlerimiz sırasıyla 37 ve 32 milyar dolar; milli gelire oranı ise %4,7 ve %4,3.

Sabit Getirili Piyasalar

Dün Ağustos ayı cari işlemler dengesi rakamları açıklandı. Veriye göre cari işlemler dengesi 2,6 milyar dolar fazla verirken, 12 aylık cari açık 51,1 milyar dolara geriledi. Veri ile aynı zamanda 2015 yılından bu yana ilk kez fazla verilmiş oldu. Olumlu verinin ardından Türk Lirası dolara karşı pozitif ayrışırken USD/TL paritesi gün içinde en düşük 5,95 seviyesini gördü. Tahvil piyasasında ise uzun vadeli kıymetlerde işlem hacmi yükselirken 2 ve 10 yıllık gösterge tahvilde kapanış bileşik faizleri önceki güne göre değişmeyerek sırasıyla % 27 ve % 20,07 olarak günü tamamladı. TL likidite tarafında TCMB, 25 milyar TL’lik haftalık repo ihalesi açarken, gün sonunda toplam fonlama tutarı 149 milyar TL, ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti ise %24,00 seviyesinde gerçekleşti. Bugün Euro Bölgesi Ağustos ayı sanayi üretimi ile ABD’de ithalat fiyat endeksi ve Michigan tüketici beklentileri verileri takip edilecek. Yurt içinde ise piyasalar bugün ABD’li rahip Brunson davasına odaklanacak. Davada çıkacak karara göre tahvil piyasasında faizlerin yön bulması beklenebilir.

Kaynak: Halk Yatırım Araştırma

Yorumlar

Son güncelleme: 09:1812 Ekim 2018Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir