Alman hkmeti bu yl iin byme tahminini drd

Please log in or register to like posts.
News


Almanya Ekonomi ve Enerji Bakan Peter Altmaier, Alman hükümeti  tarafndan yaynlanan ekonomik büyüme raporuna ilikin bakent Berlin’de basn  toplants düzenledi.

Bu yl için daha önce yüzde 1 olarak açklanan resmi büyüme  beklentisinin yüzde 0,5’e düürüldüünü ifade eden Altmaier, büyümenin 2020’de  toparlanarak yüzde 1,5’e yükselmesinin beklendiini kaydetti.

Altmaier, Brexit konusunda belirsizlik, ABD-Çin ve Avrupa arasndaki  küresel ticaret ihtilaflar, otomobil sektörünün mevzuatndaki emisyon  deiiklikleri ve nehirlerdeki su seviyesinin düük seyretmesini büyüme  tahmininde aa yönlü revizyona sebep olarak gösterdi.

ALMAN EKONOMS GZEML KALMAYA DEVAM EDYOR

Ekonomik büyüme raporunda, ülkede enflasyonun bu yl yüzde 1,5 ve  önümüzdeki yl yüzde 1,8 olarak gerçeklemesinin beklendii yer ald.

Küresel ticaret ihtilaflarna ramen ihracatn bu yl yüzde 2, 2020’de  yüzde 1,8 büyümesi öngörülen raporda, ithalatn da srasyla yüzde 3,8 ve yüzde 4  artaca tahmini yapld.

Uzmanlar, Almanya’da gittikçe yalanan nüfus ile ileri teknolojilere  ve altyapya yatrmlarn eksik olmasn yapsal zorluklar olarak gösterirken,  Alman ekonomisinin gizemli kalmaya devam ettiine iaret ediyorlar.

Artan küresel belirsizlik ve küresel yavalamann sanayi irketlerinin  ihracat rakamlarnda da etkisi görülürken, uzmanlar, hizmet irketlerinin  satlarnn yüksek kalmasnn Alman ekonomisindeki iç faktörlerin güçlü  olmasndan kaynakland deerlendirmesini yapyorlar.

Ifo Döngüsü Aratrma ve Ekonomik Tahmin Müdürü Timo  Wollmershaeuser, konuya ilikin deerlendirmesinde, Alman otomotiv sektöründen  kaynaklanan ekonomik zayflk sürecinin gelecek yla kadar devam edeceini  belirterek, buna küresel ekonomideki belirsizliklerin, Brexit, talya’nn durumu  ve ABD’nin ticaret politikalarndaki karklklarn eklendiini ifade etti. Alman Sanayi Federasyonu (BDI) Bakan Joachim Lang da büyümenin aa yönlü revize edilmesine ilikin deerlemesinde, “Federal Hükümet daha fazla zaman kaybetmemeli.” dedi. Ekonomide iyi zamanlarn sona erdiini belirten Lang, “imdi, hükümet iklimin korumas için yatrm tevikleri oluturmal ve gerçek bir vergi reformu yapmal. Politikaclar daha fazla zaman kaybedemez.” deerlendirmesinde bulundu. Lang, sanayi üretiminin bu yl durgun seyretmesinin beklendiine iaret ederek, küresel ticaretteki zayfln, ticaret ihtilaflarnn ve ngiltere ile Avrupa Birlii arasnda gelecekteki ilikinin ne olaca yönünde belirsizliklerin  ihracata yönelik sektörde büyük bir bask oluturduunu kaydetti.

Almanya Federal statistik Ofisi (Destatis) verilerine göre, ülkede arlkl olarak otomobil üreticilerinin yeni emisyon testlerine geçite  zorlanmalarndan dolay geçen yl ekonomik büyüme yavalayarak yüzde 1,5 olarak gerçeklemiti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir