American Airlines pilotlar 737 Max uaklarndan endie etmi

Please log in or register to like posts.
News


Amerikan yayn kuruluu CBS ve New York Times’n ele geçirdii gizlice alnan ses kaydnda, American Airlines pilotlarnn 737 Max’in ekim aynda Endonezya’daki ilk ölümcül kazasndan bir ay sonra Boeing yöneticileriyle bir araya geldii ve “Manevra Karakteristii Takviye Sistemi” (MCAS) ad verilen kontrol sistemi konusundaki endielerini dile getirdii duyuluyor.

Kapal kaplar ardnda yaplan toplantda Boeing Bakan Yardmcs Mike Sinnett’in, ekim ayndaki kazayla ilgili “Kimse henüz tek sebebin, uçaktaki bu fonksiyon olduu sonucuna varmad.” ifadesini kulland belirtildi.

Sinnett’in, öte yandan böyle bir trajedinin yaanmasnn olabilecek en kötü ey, daha kötüsünün ise bir baka trajedi daha yaanmas olduunu dile getirdii ifade edildi.

Birleik Pilotlar Derneinin (APA) Güvenlik Komitesi Bakan Mike Michaelis’in de toplantda “ne pilotlarn ne de bakalarnn uçakta bu sistemin varlndan haberdar olmadn” söyledii kaydedildi.

Boeing’den kasm ayndaki toplantya ilikin açklama yaplmad.

BOENG 737 MAX 8 KRZ

Etiyopya Hava Yollarna ait Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uça, 10 Mart’ta Addis Ababa’dan Kenya’nn bakenti Nairobi’ye gitmek için havalandktan ksa süre sonra dümü, uçaktaki 157 kii hayatn kaybetmiti.

Endonezya’da ise Lion Hava Yollarna ait “JT 610” sefer sayl Boeing 737 Max 8 tipi uçak, 29 Ekim 2018’de, Cakarta’dan Sumatra Adas’ndaki Pangkal Pinang ehrine gitmek üzere havalandktan ksa bir süre sonra denize çaklmt. 189 kiinin yaamn yitirdii kaza, bu tip uçaklarn ilk kazas olarak tarihe geçmiti.

Etiyopya’daki kazann ardndan aralarnda Türkiye, Çin, Etiyopya, ngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda, Avusturya’nn da aralarnda bulunduu birçok ülke “Boeing 737 Max” tipi uçaklarn operasyonlarn geçici olarak durdurmu ve hava sahalarn bu uçulara kapatmt.

Her iki kazada da 737 Max tipi uçaklarda, hücum açs sensörleri arasndaki veri uyumazlnn “Manevra Karakteristii Takviye Sistemi” (MCAS) ad verilen kontrol sisteminin otomatik devreye sokmasnn etkili olduu belirtilmiti.

Boeing, 737 Max tipi uçaklarn hücum açs sensörlerinin MCAS yazlmna yanl veri salamas durumunda, ek güvenlik katmanlar salayacak bir güncelleme yapacan duyurmutu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir