AVM ciro endeksi artt – Trkiye’nin bir numaral finans ve ekonomi portal uzmanpara.com.

Please log in or register to like posts.
News


Alveri Merkezleri ve Yatrmclar Dernei (AYD) ile Akademetre  Research tarafndan ortaklaa oluturulan AVM’lerdeki Perakende Ciro Endeksi’nin  eylül ay sonuçlar açkland.

Her ay düzenli olarak yaymlanan verilere göre, Perakende Ciro  Endeksi, 2018 Eylül döneminde bir önceki yln ayn ay ile karlatrldnda  ve enflasyondan arndrlmadan incelendiinde yüzde 31,5 art kaydederek 284  puana yükseldi.

Enflasyondan arndrldnda ve bir önceki yln ayn ay ile  karlatrldnda yüzde 5,6 art kaydeden Perakende Ciro Endeksi, üçüncü  çeyrek baznda ise geçen yla oranla yüzde 28,1 art göstererek 2018’in üçüncü  çeyreinde 292 puana ulat. 

AVM’lerde kiralanabilir alan metrekare bana düen cirolar eylül  2018’de stanbul’da bin 377 TL, Anadolu’da 888 TL olarak gerçekleirken, Türkiye  geneli metrekare verimlilii bin 84 TL oldu. 

Çeyrek bazl metrekare bana düen cirolarda 3. çeyrekte bir önceki  yln ayn dönemi ile karlatrldnda ve enflasyondan arndrlmadan  incelendiinde yüzde 27,9’luk art yaand. 2018 yl 3. çeyrekte metrekare  verimlilii bin 113 TL eklinde gerçekleti.

EYLÜLDE METREKARE VERMLLNDE EN YÜKSEK ARTI HPERMARKETTE

Eylül aynda, kategoriler baznda metrekare verimliliinde en yüksek  art hipermarket kategorisinde yaand. Hipermarket kategorisi metrekare  verimlilii, geçen yln ayn dönemine göre enflasyondan arndrlmadan yüzde  37,1’lik art kaydetti.

Geçen yln eylül ay ile karlatrldnda AVM’lerdeki giyim  kategorisi metrekare verimlilii yüzde 34,3, dier alanlar kategorisi metrekare  verimlilii yüzde 33,3, teknoloji kategorisi metrekare verimlilii yüzde 30,1,  ayakkab kategorisi metrekare verimlilii yüzde 27,5 ve yiyecek içecek kategorisi  metrekare verimlilii yüzde 23,7 art gösterdi.

Eylül 2018 verileri bir önceki yln ayn ay ile karlatrldnda  ziyaret says endeksinde yüzde 2,1’lik bir art yaand gözlemlendi. Ziyaret  says endeksi üçüncü çeyrek baznda ise geçen yln ayn dönemiyle  karlatrldnda yüzde 1’lik art kaydetti.

OKULA DÖNÜ VE YAZ SONU NDRMLER EYLÜLDEK ARTII SALADI

Açklamada görülerine yer verilen AYD Bakan Hulusi Belgü, eylül  aynda bir kez daha enflasyonun üzerinde bir art kaydeden Perakende Ciro  Endeksi’nin yüzde 31,5’lik yükseliinin en büyük iki etkeninin, okula dönü  dolaysyla AVM’leri tercih eden ziyaretçilerin ve perakendecilerin hayata  geçirdikleri yaz sonu indirimleri olduuna iaret ederek, unlar kaydetti:

“Her yl eylül aynda yaanan bu art geçtiimiz yl ile  karlatrdmzda, yüzde 5,6 gibi azmsanmayacak bir yükselile  karlayoruz. Bu gelimede elbette ülkemizin dört bir yannda geçtiimiz yldan  bu yana açlan AVM’ler ve halkmzn bu AVM’lere olan güveni de etkili. Ayrca  çeyrek bazda deerlendirdiimizde ciro art yüzde 28,1 olarak karmza  çkyor. Bu da 2018 ylndaki çeyrek bazda en yüksek art 3. çeyrekte  yaadmz anlamna geliyor. Eylül aynda kategori baznda en yüksek art ise  hipermarket ve giyim kategorilerinde gözlemledik. Bu durum bize  ziyaretçilerimizin AVM’lerde daha çok temel ihtiyaçlarna yöneldiini ve  bahsettiimiz yaz sonu indirimlerinden faydalandn gösteriyor. Ayn ekilde  hem çeyrek bazl hem de eylül aynda gözlemlenen ziyaretçi art, yaz tatili  henüz bitmemi olsa da AVM ziyaretlerinin art trendinde olduunu gösteriyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir