BAE petrol retimini artryor – Trkiye’nin bir numaral finans ve ekonomi portal uzmanpara.com.

Please log in or register to like posts.
News


Birleik Arap Emirlikleri (BAE) Enerji Bakan ve Petrol  hraç Eden Ülkeler Birliinin (OPEC) Dönem Bakan Suheyl el-Mezrui, sosyal medya hesab Twitter’dan yapt açklamada, piyasann  gerektirdii ekilde, ülkesinin ekim ve kasm aylar için üretim seviyelerinde  arta baladn belirtti.

ABD’nin kasm aynda ran’a uygulayaca petrol yaptrm sonras söz  konusu piyasada açk olumas gündeme geldi. Suudi Arabistan bu aç petrol  arzn artrarak tamamlayabileceini duyururken Tahran yönetimi ise bu yaklama  tepki gösteriyor.

BAE’li Bakan da açklamasnn devamnda 2018 yl sonuna kadar günlük  üretimin 3,5 milyon varile çkaca tahmininde bulundu.

Mezrui, ayrca piyasadaki istikrar ve dengeyi salamak adna BAE’nin  OPEC ve OPEC üyesi olmayan ülkelerle birlikte çalmaya kararl olduunu ifade  etti.

Suudi Arabistan Enerji, Sanayi ve Maden Kaynaklar Bakan Halid  el-Falih de geçen hafta yapt açklamada, BAE’nin, Suudi Arabistan’dan sonra bu  ay OPEC’te petrol üretimini artran ikinci ülke olduunu, ülkesinin petrol  üretimini günlük 300 bin varilden fazla artrarak 10,7 milyona çkardn  söylemiti.

OPEC verilerine göre, BAE’nin petrol üretimi geçen austos aynda  günde 2,97 milyon varile ulamt.

Petrol hraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC üyesi olmayan ülkeler,  23 Haziran’da, temmuz ayndan itibaren günlük petrol üretiminin yaklak 1 milyon  varil artrlmas üzerinde anlamt.

OPEC üyesi ve Rusya’nn ban çektii bamsz üreticiler, 2017’nin  balarnda 6 ay süreyle petrol üretimini günlük 1,8 milyon varile düürmü, bu  süre Mart 2018’e kadar uzatlmt.

OPEC’in Avusturya’nn bakenti Viyana’da 30 Kasm 2017’de düzenlenen  173. Olaan Toplants’nda da petrol üretiminin azaltlmas anlamasnn süresi  Aralk 2018’e kadar uzatlmt.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir