Bakan Dnmez duyurdu! Bor temelli yerli yakt pili geliyor

Please log in or register to like posts.
News


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Fatih Dönmez, Uluslararas Bor Sempozyumu’nun (BORON 2019) açlnda  yapt konumada, bor madeninin mukavemet artrc ve alev geciktirici  özellikleri yannda kanser önleyici, enerji tayc ve depolayc özellikleriyle  250’den fazla alanda kullanldn söyledi.

Türkiye’nin dünya bor rezervinin yüzde 73’üne sahip olduunu ifade  eden Dönmez, bordan katma deeri yüksek ürünler üretilmesi için yeni bir  yaplanma sürecini balattklarn ve “Bor Aratrma Merkezi” kurulmasna yönelik  çalmalarn devam ettiini aktard.

Dönmez, bor alannda kalifiye eleman ihtiyacnn karlanmas ve bu  alandaki profesyonelliin uluslararas standartlara çkarlmas için BOREN  araclyla 15 örenciye burs verdiklerini dile getirerek, “Bu say önümüzdeki  yllarda daha da artacak. Bu sene ilk defa 10 örencimizi her biri borla ilgili  farkl alanda master yapmak üzere dünyann çeitli bölgelerine göndereceiz.”  diye konutu.

Borda ürün gelitirme ve ticariletirme çalmalarnn hzla devam  etiini belirten Dönmez, “Yüksek teknoloji açsndan hayati önem tayan  elektrikli araçlar için menzil artrmaya ve uçu süresini artrmaya yönelik bor  temelli yerli yakt pili sistemlerini de üretme noktasnda belli bir noktaya  geldik.” ifadesini kulland.

“110 ÜLKEYE BOR HRAÇ EDYORUZ”

Dönmez, borun tarm sektöründeki kullanmnn da gün geçtikçe  arttn dile getirdi. Borun bitkilerin büyüme ve geliiminde önemli rol  oynadn bildiren Dönmez, öyle konutu:

“Bor bitkilerin souklara, hastalklara ve zararl türlere kar  dayanklln artrarak tarmsal verime önemli katk salyor. 2018’de tarmda  toplam 4 bin tonun üzerinde rafine bor ürünü kullanld. Yaptmz aratrmalar  sonucu farkl ürünlerde bor uygulamasnn yapld projeler sonucunda verimde  yüzde 20’lere varan art olduunu gözlemledik. Bunlara ilaveten yurt dna 9  bin tonun üzerinde borlu gübre Etidot-67 ihraç ettik. Hindistan’dan Amerika’ya,  Çin’den Brezilya’ya kadar geni bir corafyadaki tarm sektörüne borlu gübremiz  hayat verdi. “

Dönmez, geçen yl bor ihracatnn 1 milyar dolarn üzerine çktna  dikkati çekerek, “Böylece ham madde satan deil, ilenmi uç ürün ihraç eden bir  konuma yükseldik. Bugün itibaryla 110 ülkeye bor ihraç ediyoruz. Bu rekoru daha  da gelitirmeyi hedefliyoruz.” diye konutu.

Yerli ve milli temizlik ürünü BORON’un da pazarda öneminin giderek  arttn belirten Dönmez, “Petrol türevleri içermeyen ve insan saln birinci  planda tutan BORON, milletimizden büyük ilgi gördü. Sadece birkaç ay içinde 10  bin tonun üzerinde üretim yapld. Youn talep ve ilgi nedeniyle üretim  tesisimizde geniletme çalmalarn da sürdürüyoruz.” ifadelerini kulland.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir