Bakan Ersoy: Turizm hedeflerimizi yeniledik

Please log in or register to like posts.
News


Kültür ve Turizm Bakan Mehmet Nuri Ersoy, Erzincan’daki bir otelde düzenlenen “Turizm ve Doa  Sporlar Çaltay”nda yapt konumada, çok fazla turizm potansiyeline sahip  Erzincan’ ansl illerden biri olarak gördüünü söyledi. Kent için doa sporlarnn çok önemli olduunu ve kentin tarihi  yerleri bulunduunu belirten Ersoy, “Daclk turizmine uygun. Ayrca kanyon var.  Kanyon, Erzincan için çok büyük bir deer.” diye konutu.

“TURZM HEDEFLERMZ YENLEDK”

Cumhurbakanl Hükümet Sistemi’ndeki asl amacn, Türkiye’nin  hedeflerini büyütüp yükseltmek ve bu hedeflere daha hzl bir ekilde  ulalmasn salamak olduunu vurgulayan Ersoy, “Göreve gelir gelmez  hedeflerimizi yeniledik. 50 milyon turist ve 50 milyar dolar olan hedefimizi, 70  milyon turist ve 70 milyar dolar olarak yeniledik. Hedefimizi 70 milyon turist ve  70 milyar dolar olarak yeniledik. Bu 70 milyar dolar hedeflerine yetiebilmek  için de Türkiye’nin belli noktalarndaki turizmi, Türkiye’nin her alanna  yaymamz gerekiyor.” ifadelerini kulland.

Ersoy, birkaç hafta önce yeni bir “Sinema Destekleme Yasas”n  Meclis’ten geçirdiklerini anmsatarak, u deerlendirmelerde bulundu:

“Bu yasayla birlikte haziran ay itibaryla yeni bir web portaln  hayata geçiriyoruz. Türkiye’nin film çekme potansiyeli olan ve doal plato  eklinde olan yerlerinin ön plana çkarld bu yasa ile özellikle yabanc ve  film yapmclarnn Türkiye’de yaptklar harcamalarn yüzde 30’a kadar olan  ksmn devlet olarak destekliyoruz, geri ödüyoruz. Bata yabanc film  yapmclar olmak üzere ‘nerede film çekebiliriz, bu yasadan nasl  faydalanabiliriz’ diye sorular yöneltmeye baladlar. Bu portal, yeni doal plato  yerlerimizi tantmak ve hangi firmalarla nasl i birlii yapacaklar konusunda  öncü sitelerden biri olacak.”

Erzincan’a bu noktada geni yer vermeyi planladklarn belirten  Ersoy, “Her eyden önce film çekmek için gelenlerin burada gerçekletirdii,  kayda aldklar filmin, bata Türkiye olmak üzere tüm dünyada gösterilmesi, hem  Türkiye’nin hem de bölgenizin tantlmas anlamnda çok çok önemli. Hem  yatrmlar destekleyeceiz, hem de yatrmcnn önündeki engelleri  kaldracaz.” dedi.

“TURZM GELTRME FONU”

Bakan Ersoy, seçimlerden hemen sonra “Turizm Gelitirme Fonu” ad  altnda bir çalmay yasalatrarak Meclis’ten geçireceklerini ifade ederek,  konumasn öyle tamamlad:

“Turizm Gelitirme Fonu, bata Türkiye’deki turizm bölgelerinin  tantm olmak üzere yeni turizm alanlar, yeni turizm alternatifleri gelitirmek  üzere kurulmu profesyonel bir yap. Bugüne kadar Bakanlk tarafndan yaplm  aktiviteler, Turizm Bakanlnn önderliinde, turizmin, bütün STK’lerin, meslek  kurulularnn içinde, yönetimin de yer alaca bir fon. Daha hzl, daha  organize ve daha sürdürülebilir bir ekilde hayata geçirilecek. Bu fonun çok  büyük bir faydas var.”

Gençlik ve Spor Bakan Yardmcs Sinan Aksu da Erzincan’n, turizm  potansiyeli, doa sporlar ve scakkanl insanyla önemli potansiyeli bulunduunu  anlatarak, bunun deerlendirilmesi gerektiini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir