BKM`den ok nemli Blockchain aklamas

Please log in or register to like posts.
News


12.10.2018 13:09

Son gncelleme : 12.10.2018 14:32

Bankalararas Kart Merkezi Genel Mdr ve Blockchain Trkiye Platformu Yrtme Kurulu yesi Soner Canko, Henz blockchain konusunda hibir lke ya da hibir irket ne gemi deil. Bu nedenle lkemiz iin bu konuyu ok nemsiyorum. Eer bu konudaki abalarmz doru organize edersek nemli bir frsat olarak kullanabiliriz. dedi.

AA

Blockchain teknolojisinin Türkiye’de yaygnlamas, faydalarnn aratrlmas ve kullanmnn artrlmas amacyla Türkiye Biliim Vakf (TBV) liderliinde kurulan Blockchain Türkiye Platformu’nun (BCTR) Yürütme Kurulu tantld.

BCTR Yürütme Kurulu, TBV Bakan Faruk Eczacba, BKM Genel Müdürü Soner Canko, Accenture Türkiye Genel Müdürü Dilniin Bayel, Akbank Direkt Bankaclktan Sorumlu Genel Müdür Yardmcs Tolga Uluta, Boaziçi Ventures Yönetim Kurulu Bakan Bar Özistek, BTCTurk Üst Yöneticisi (CEO) Özgür Güneri ve Ford Otosan CDO’su Hayriye Karakuzu Karadeniz’den olutu.

Tantm toplantsnda konuan Bankalararas Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü ve Blockchain Türkiye Platformu (BCTR) Yürütme Kurulu Üyesi Soner Canko, az zamanda çok i baardklarn belirterek, 32 üyeye ulatklarn, Türkiye’nin birbirinden deerli markalaryla bir araya geldiklerini kaydetti.

Türkiye için blockchain konusunda önemli aamalarda üretme zamann geldiini dile getiren Canko, unlar söyledi:

“Blockchainin Türkiye için çok önemli bir frsat olduunu düünüyorum. nternetten sonraki en önemli dönüüm olan blockchainin, teknolojinin geliiminde önemli bir kilometre ta olduunu düünüyorum. Henüz blockchain konusunda hiçbir ülke ya da hiçbir irket öne geçmi deil. Bu nedenle ülkemiz için bu konuyu çok önemsiyorum. Eer bu konudaki çabalarmz doru organize edersek önemli bir frsat olarak kullanabiliriz. Yeni i frsatlar açsndan da imkanlar sunuyor. Türkiye gibi genç ve yetenekli nüfusun olduu bir ülkede, blockchain gibi devrimin yeni i imkanlar açsndan da olmazsa olmaz olduunu düünüyorum.”

Canko, kamu tarafnda da blockchaine olan ilginin yüksek olduuna iaret ederek, Blockchain Türkiye Platformu’nun kamunun da bir parças olmasn diledi.

TBV Bakan Faruk Eczacba ise teknolojinin gelimesiyle UBER, airbnb ve Google’n anlaylar deitirdiine dikkati çekerek, “Bizlerin yalnz Türkiye’de deil dünyada bütün yeni kavramlar ve bunlara gelecek ar talebi karlayabilecek ve bunlar tehlikeden frsata çevirecek olanak haline getirmemiz gerektiini düünüyoruz. Eer frsatlar deerlendirecek ortam yaratrsak, bilinmeyenin getirdii tehdidi minimuma indirmi oluruz.” diye konutu.

“BLOCKCHAN KOLEKTF DAVRANIA DÖNÜEBLRSE MEYVE VEREBLECEK BR AAÇ”

Akbank Direkt Bankaclktan Sorumlu Genel Müdür Yardmcs Tolga Uluta da blockchain hikayesinin güven tesis etme hikayesi olduunu ifade ederek, unlar kaydetti:

“Finansal sistemler de güven tesisi üzerine kurulu. Konu büyük bir deitirici güce sahip bir platform. lk kez bir yenilik, teknolojiden çok onu kullanmaya yönelik kurgularn ne kadar yetkin olduuyla ilerleyecek. Blockchain kolektif davrana dönüebilirse meyve verebilecek bir aaç. Biz kolektif bilinç ile çalmak için buradayz. Türkiye’nin önündeki bu frsat kaçrmamas için destek olmaya çalacaz.”

Accenture Türkiye Genel Müdürü Dilniin Bayel de Türkiye’de farkl giriimlerin yaplabileceini aktararak, Türkiye’de blockchainin ile yeni dünyann kefedilebilecei bir sonuca ulamay umut ettiini söyledi.

Boaziçi Ventures Yönetim Kurulu Bakan Bar Özistek ise yapay zekann akl sorununu, blockchainin de güven sorununu çözdüünü belirterek, blockchainin Türkiye’de ve dünyada önemli deiimlere yol açacana inandklarn söyledi.

Burada önemli olan noktann, dünyann tekrar deiim dönemine girmesi olduuna iaret eden Özistek, dünyann her noktasnda blockchain eventi olduunu bildirdi.

“YARIA AYNI YERDEN BALIYORUZ”

BTCTurk Üst Yöneticisi (CEO) Özgür Güneri de blockchainden beklentilerin çok yüksek olduunu aktararak, “Bazen hayattaki her olay blockchain ile çözülebilecei gibi yanl bir algya da kapldmz dönemler oluyor. irketlerimiz için global oyuncular olmak, önemli baarlara imza atmak mümkün çünkü yara ayn yerden balyoruz. Binlerce dahi bunun üzerine çalyor. Biz de bu inisiyatifle beraber ülke olarak bir adm öne geçebiliriz. Blockchain açsndan hazrsanz büyük bir frsat, deilseniz ykc etkisi olabilir.” eklinde konutu.

Ford Otosan CDO’su Hayriye Karakuzu Karadeniz ise “Merakla takip ettiimiz hem sektör hem de dünyada ciddi farkllk yaratacan düündüümüz, bu sebeple içinde bulunmaktan memnuniyet duyduumuz bir inisiyatif (BCTR).” dedi.

Üretim, lojistik ve ulamda blockchaini çok farkl senaryolarla hem müterilere hem de yeni i modellerinin oluturulmasnda önemli bir frsat sunduunu aktaran Karadeniz, Türkiye’nin bu konuda önemli frsatlar elde edebileceini, kendilerinin de bu noktada aktif rol oynamak istediklerini söyledi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir