Deizm Nedir, Ne Demek ve Kısaca Tanımı

Please log in or register to like posts.
News


Bir İnanç yapısı olarak bilinen Deizm Nedir? sorusuna cevap arayacağız. Son günlerde Türkiye gündemini fazlasıyla meşgul eden bu kavram üzerinde size edindiğim izlenim ve bilgiler ışığında bazı şeyler paylaşacağım. Umarım kafanızdaki sorulara cevap bulursunuz. Bunun dışında merak ettiğiniz bir şey olursa yorum kısmında bizimle paylaşın.

1-Deizm Nedir?

Deizm veya diğer adıyla Yaradancılık, Dünya ve evrenin işleyişine karışmayan tek tanrı olduğuna inanan ve tüm dinleri reddeden felsefi bir inanç biçimidir. Böylece Deizm hakkında kısa bir tanım yapmış olduk. Bu inançta önemli olan yerleri liste halinde sıralayacak olursak;

  1. Deizm’de tek tanrıya inanma var.
  2. Deizm’de inancında olan kişilere göre tanrı, dünya ve evren işlerine karışmaz.
  3. Deizm tüm dinleri reddeder.
  4. Dinsel Bilgiye akıl yolu ile ulaşılır.
  5. Vahiy, mucize, Kutsal kitap, peygamber, cennet ve cehennem, melek ve şeytan gibi kavramları reddeder.

2-Deist Kime Denir?

Deist, Deizm inancını benimsiyen kişilere denir. Yani Tek tanrının varlığına inanıp tüm dinleri reddeden kişiye denir. Onlara göre dini bilgiye ulaşmanın yolu akıldan geçer. Tanrıya ulaşmak için sadece akıl gerekir. Diğer bütün yolları(Peygamber, din, kutsal kitap) reddeder.

3-Deizm İnancı Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Deizm İnancı ilk olarak 17. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Bu inancın fikir babası İrlandalı John Toland’dır. Bu kişi Katolik bir ailede büyüyüp sonrasında “Pentheistikon” adlı bir kitap çıkarmıştır. Bu kitapta akıl ve mantık çerçevesinde bir inanç biçimine gerek olduğunu savunmuştur. Toland’ın bu görüşü birçok düşünür tarafında kabul görmüştür. Bu haliyle Deizm tüm dünyaya yayılmıştır. Voltair ve Rousseau gibi ünlü düşünürler de deizm savunucuları olmuştur. Deizm kavramı yazılı olarak ilk kez Piere Viret’in İnanç ve İncil Öğretisi Eğitimi adlı 1564 tarihli kitabında yer almıştır. Dezim savunucuların en büyük savaşları kilise din adamları ile olmuştur. Onlara göre Tanrıya ulaşmak için elçiye gerek yoktur. Bu felsefe ile ortaya çıkmışlardır. Bu inanç biçimi günümüzde insanlar tarafından hızla artmaktadır.

4-Deizm Özellikleri Nelerdir?

5-Deizm Evrim Teorisine Nasıl Bakıyor?

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir