Dev yatrm tamamland – Trkiye’nin bir numaral finans ve ekonomi portal uzmanpara.com.

Please log in or register to like posts.
News


Türkiye’nin d ticaret açn tek bana yllk en az 1,5 milyar dolar azaltmas öngörülen ve özel sektör tarafndan tek noktaya yaplan en büyük yatrm olan STAR Rafineri, 7 yllk yapm sürecinin ardndan açla hazrlanyor.

Azerbaycan Devlet Petrol irketi-SOCAR’n Türkiye yatrmlar içinde önemli paya sahip rafineri, 19 Ekim’de Cumhurbakan Recep Tayyip Erdoan ve Azerbaycan Cumhurbakan lham Aliyev’in katlmnn öngörüldüü törenle hizmete açlacak.

zmir’in Aliaa ilçesindeki PETKM kampüsü yannda 2011 ylnda inaatna balanan rafineri, 2 bin 860 dönüme yaylan 3 iskelesi ve 20 üretim tesisiyle bir organize sanayi bölgesiyle ayn büyüklüe sahip.

Yllk 10 milyon ton ham petrol ileme kapasiteli tesis, zorlu corafi yap nedeniyle 3 teras üzerine kuruldu. Yapmnda 17 milyon metreküplük hafriyat çalmasnn yapld rafineride 250 bin ton ile yaklak 20 Eyfel Kulesi yapacak kadar çelik, 400 bin metreküp ile küçük bir kasaba kuracak kadar beton ve Türkiye’yi 4 kez dolaacak uzunlukta kablo kullanld.

EN BÜYÜK YÜK TRANSFER

STAR Rafineri’nin yapm süreci, ayn zamanda Türkiye’de elleçlenen en büyük yükün transferine de sahne oldu. Tesis için getirilen bin 200 ton arlndaki tek parçal reaktör, 2 bin tonluk vinç marifetiyle toplam 2 ayda monte edilerek devreye alnd.

Türkiye’de ilk kez rafineri petrokimya entegrasyonunu kuran tesis, toplam yaklak 6,3 milyar dolara mal oldu.

naatnda ortalama günlük 10 bin içinin çalt tesiste geçen yl kasm aynda bu rakam 19 bin 500’e yükseldi. Tesis açldktan sonra ise rafineride dorudan bin 100 kii istihdam edilecek.

DZELDE THALAT ORANI YÜZDE 40’IN ALTINA NECEK

SOCAR Türkiye’nin itiraki STAR Rafineri’nin Genel Müdürü Mesut lter, AA muhabirine yapt açklamada, SOCAR’n Türkiye için öngördüü 19,5 milyar dolarlk yatrm plannn önemli bir parças olan tesisin 19 Ekim’de düzenlenecek açl törenine, Cumhurbakan Recep Tayyip Erdoan ve Azerbaycan Cumhurbakan lham Aliyev’in katlmnn beklendiini ifade etti.

Deneme ve test üretimi süreci devam eden tesisin ocak ay itibaryla 10 milyon tonluk kapasiteye çkacan, PETKM’in önde gelen ham maddeleri olan NAFTA, reformat ve karm ksilen ihtiyacnn tamamn karlayacan aktaran lter, dier kapasitelerle ilgili u bilgileri verdi:

“STAR Rafineri, petrokimya ham maddesinin yannda ülke için stratejik öneme sahip dizel, jet yakt ve LPG gibi ürünlerle de ekonomiye önemli ölçüde katk verecek. Türkiye’de dizel tüketimi her sene yüzde 7-8 artyor. Geçen yl 10,5 milyon tonluk bir üretim oldu ancak tüketim 24 milyon ton civarna ulat. Bunun 13 milyon tonu ithalatla karland. Yani geçen yl tükettiimiz dizelin yüzde 56’sn ithal etmiiz. STAR Rafineri, 5 milyon tonluk dizel üretim kabiliyetiyle ithalat orann yüzde 40’larn altna düürecek.

Jet yaktnda da stanbul Yeni Havaliman ve turizm sektöründeki büyümeyle birlikte tüketimin hzla artaca öngörülüyor. STAR Rafineri, 1,6 milyon tonluk üretimiyle Türkiye’nin tüm jet yakt ihtiyacn karlayabilecek.

Türkiye’nin yllk 3,7 milyon ton LPG tüketimi var ve bunun da yüzde 80’ini ithal ediyoruz. STAR devreye girdiinde ithalat oran yüzde 70’e düecek. Yine bir yan ürün olan petrol kokta da yllk 700 bin tonluk kapasite çimento sektörünün ihtiyac için yaplan ithalat azaltacak. Tüm bunlar üst üste koyduumuzda STAR Rafineri’nin devreye girmesiyle birlikte d ticaret açnda yllk yaklak 1,5 milyar dolarlk azalma olacan hesaplyoruz. Bu minimum rakamdr, petrol fiyatlarna bal olarak daha yukarya gideceini düünüyorum.”

AVRUPA’NIN EN MODERN

Rafinerinin her yl petrol fiyatlarna bal olmakla birlikte 6-8 milyar dolarlk bir ticaret hacmi oluturacan aktaran lter, Türkiye’de ilk kez rafineri petrokimya entegrasyonunu kuran yatrmn Avrupa’nn en modern tesisi olduuna iaret etti.

Tesiste ham petrolün siyah ürün elde etmeden dorudan yüksek katma deerli ürünlere dönütürüleceini, bu özelliiyle Avrupa’da 3 rafineriden biri olduunu kaydeden lter, unlar kaydetti:

“Türkiye’de özel sektörün tek noktaya yapt en büyük yatrm olma özellii tayan rafineri, Azerbaycan’n Türkiye ile kardeliine verdii önemin bir göstergesi ve darya kar da bu açdan verilmi önemli bir mesaj olacak. Yatrmlarn azald bir dönemde devreye alnan bu yatrm SOCAR’n ve Azerbaycan’n Türkiye ekonomisine olan güvenini de gösteriyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir