dnyasndan yeni ekonomi yaklamna tam destek

Please log in or register to like posts.
News


10.08.2018 18:03

Son gncelleme : 10.08.2018 18:11

Sabanc Holding Ynetim Kurulu Bakan Gler Sabanc, “Sayn Berat Albayrak, sylediini yapm ve gerekletirmi bir kii. Baarl bir enerji bakanl yapmtr. Bugn de bize orta ve uzun vadede yeni dnemin, dnm dneminin, neler yaplacann ana hatlarn verdi.” dedi.

AA

Sabanc Holding Yönetim Kurulu Bakan Güler Sabanc, Sayn Berat  Albayrak’ Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanl döneminden tandn belirtti.

 

Bakan Albayrak’n söylediini yapm ve gerçekletirmi bir kii  olduunu vurgulayan Sabanc, “Baarl bir enerji bakanl yapmtr. Bugün de  bize orta ve uzun vadede yeni dönemin, dönüüm döneminin, neler yaplacann ana  hatlarn verdi. nanyorum ki; önümüzdeki dönemde eylül banda OVP çktnda  hepimiz, daha fazla detaylara hakim olacaz. Ancak duyduumuz, OVP’nin ön  hatlar bakanmzn geçmiini de bildiim için tek tek uygulanacana, ülkemizin  hak ettii dönüümü gerçekletireceine olana inancmz tamamdr.” ifadelerini  kulland.

 

“GEREK YAKLAIM GEREK MMAR YAPISI TBARIYLA HAKKATEN ÇOK ÖNEML  BR SUNUM OLDU”

 

Türk Sanayicileri ve nsanlar Dernei (TÜSAD) Yönetim Kurulu  Bakan Erol Bilecik de son derece kararl, piyasa ile uyumlu olan bir program  izlemekten memnuniyet duyduklarn söyledi.

 

Açklanan programn teorik temellerinin fazla olduunu ama gerek  yaklam gerek mimari yaps itibaryla hakikaten çok önemli bir sunum olduunu  vurgulayan Bilecik, ” dünyasnn zannediyorum olumlu bir karlamas oldu.”  dedi.

 

Bilecik, bugünlerde ekonomiyi sadece ekonomik yaklamlarla deil,  ayn zamanda d dünya yönetimi ile beraber ele almak gerektiini ifade etti.

 

Bunun eskiden beri önemli olan ölçülerden olduunu ama imdi bunun  daha önemli hala geldiini belirten Bilecik,  “Özellikle bugünlerde i dünyasnn  her zaman bakt gibi sadece ekonomik parametreler deil, ayn zamanda d  ilikilerin de mükemmel yürütüldüü bir süreç yaamaya ihtiyacmz var.  Önümüzdeki günler Türkiye’nin daha iyi rakamlarla ba baa kald bir süreç  olmasn diliyorum.”

 

“PYASANIN DAHA STKRARLI BR SÜRECE GRECE BEKLENTS ÇNDEYZ”

 

stanbul Ticaret Odas (TO) Bakan ekib Avdagiç ise yeni ekonomi  yaklamnn gelecek döneme ilikin ipuçlar verdiini belirtti.

 

Hükümetin kuruluundan bu yana ortaya konulan baz balklarn bir  araya geldiini ve konsantre olarak bir araya getirildiini söyleyen Avdagiç,  unlar kaydetti:

 

“Umut ediyoruz OVP açklandnda bunlar birbirini destekleyecek  yaplar oluturacak. Hzl bir ekilde piyasadaki beklenen istikrarn salanmas  gündeme gelecektir. Bugün yaplan açklamalarn çok deerli olduunu düünüyorum.  OVP’nin açklanmasyla beraber piyasann daha istikrarl bir sürece girecei  beklentisi içindeyiz.”

 

Türkiye üzerine oynan ekonomik oyuna ilikin bir soru üzerine Avdagiç,  “Türkiye’deki tüm unsurlar, bankalar, i dünyas, hükümet bu konuda üzerine  düeni yapacak. Bunu boa çkarmamz gerekiyor. Ülkemizin bekas her eyin  önünde. dünyas olarak tüm dier aktörlerle beraber bu problemin bir an önce  ortadan kalkmas için var gücümüzle çalmak durumundayz.”

 

“ÇOK Y OLUTURULMU BR PROGRAM”

 

Limak Yatrm Yönetim Kurulu Bakan Ebru Özdemir de sayn bakann  açklad programn hem ksa hem orta ve uzun vadede iyi yaplandrldn  belirtti.

 

Berat Albayrak’n toplantda tüm paydalarla beraber aksiyon planlar  oluturaca söylediini anmsatan Özdemir,  unlar kaydetti:

 

“Bakan, ksa vadeli yaplmas gereken Merkez Bankas bamszl,  sermaye piyasas araçlarnn çeitlendirilmesi, yapsal reformlar konusunda da  çok kararl olduunu belirtti. Çok iyi oluturulmu bir program. Önemli olan  imdi bunlar uygulamak. Bizler özel sektör olarak Türk yatrmclar ve yabanc  ortaklar olan firmalar olarak tüm programa destek vereceiz. Bakan çok kararl  gördüm ve çok iyi bir çalma sundu.

 

Bugün piyasalardaki dalgalanmann çok çeitli nedenleri var. Yabanc  yatrmclar da bu açklamay bekliyordu. Zaten likidite çok az. Bence bundan  sonraya bakmak lazm. Programn uygulanmasyla tekrar Türk lirasnn deer  kazanacan düünüyorum. Uzun vadede yine yabanc yatrmclar bu programa  destek verecektir.”

 

  


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir