Erzurum Arkeoloji Müzesi: Giriş Ücreti, Nerede, Nasıl Gidilir?

Please log in or register to like posts.
News


Erzurum Arkeoloji Müzesi Hakkında Kısa Bilgi

 #  Erzurum’daki arkeolojik kazılarda gün yüzüne çıkarılan tarihi eserler 1942 yılında Çifte Minareli Medrese‘de toplanıyordu. Sonraki yıllarda medresenin yetersiz kalmasından dolayı yeni bina çalışmalarına başlanmıştır.

 #  Yeni müze binası Murat Paşa Mahallesi’ndeki bir arsada inşa edilmiştir. Erzurum’da devam eden arkeolojik kazılardan çıkan eserler müzenin zenginleşmesini sağlamıştır. Erzurum Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen eserlerin başında; Urartu keramikleri, Urartu yazıtları, madeni kaplar, silahlar, adak stelleri ve mühürler gelmektedir. Bunların yanı sıra; heykeller, kutsal ocaklar, pişmiş topraktan yapılan lahitler, cam şişeler, sikkeler müzede sergilenen eserler arasındadır.

 #  Bir bahçe içerisine inşa edilmiş olan müzenin genişliği, yaklaşık 6 bin metrekaredir. Müze olarak kullanılmakta olan binanın tarihi bir değeri yoktur. Müzeyi önemli kılan içinde bulundurduğu tarihi eserlerdir.

 ?  Eserlerin daha güvenli korunabilmesi ve ziyaretçilerin daha güzel ağırlanabilmesi için yeniden inşa edilmek üzere belirli bir süre ziyaretçi alımına kapatılacak, yeni bina tamamlandıktan sonra tekrar hizmete açılacaktır.

Müzede Bulunan Salonlar

  • Kazılar Salonu
  • Roma, Hellenistik, Trans – Kafkas Salonu
  • Urartu Ve Sikke Salonu
  • Urartu Yazıtları ve Tabiat Tarihi Salonu
  • Ermeni Katliamı Salonu

Erzurum Arkeoloji Müzesi Ziyaret Saatleri

Açılış Saati Kapanış Saati
Yaz (15 Nisan / 2 Ekim) 09:00 19:00
Kış (3 Ekim / 14 Nisan) 08:00 17:00

 Giriş Ücreti: 6 TL’dir.    Tatil Günü: Yok 

 #  Bir yıl boyunca Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

Hatırlatma: Erzurum Arkeoloji Müzesi, ziyaretçi ve eser güvenliği açısından yeni bir müze yapılana kadar ziyarete kapalıdır.


Erzurum Arkeoloji Müzesi Nerede, Nasıl gidilir?

İletişim Bilgileri
Adres: Yenişehir Cad. No:11 Yakutiye / Erzurum
Telefon: 0 (442) 233 04 14

Yol Tarifi: Havuzbaşı güzergahından yaya olarak gidilebileceği gibi ; Şehrin her noktasından toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir. Paşalar Caddesi üzerinde yer almakta olup, Palandöken Devlet Hastanesinin alt kısmında yer almaktadır.


 »  Eğer yolunuz Erzurum’a düşerse daha önceden hazırladığımız Erzurum’da gezilecek yerler adlı içeriğimizi inceleyebilir, yazımızı kendinize rehber edinebilirsiniz.