Erzurum Kalesi Tanıtımı, Nerede ve Nasıl Gidilir?

Please log in or register to like posts.
News


Erzurum Kalesi Hakkında Kısa Bilgi

 #  Yaklaşık 2000 metre yükseklikte bir tepe üzerinde inşa edilmiş olan iç kale 5. yüzyılda Roma İmparatoru Theodosius tarafından yaptırılmıştır.

 #  Son zamanlara kadar Türkler tarafından kışla olarak kullanılmıştır. Kale Mescidi ve saat kulesi Türk mimarlığının ilk örnekleri olmaları bakımından önem taşırlar. Tepsi Minare olarak da adlandırılan kule Ortaçağ‘larda gözetleme kulesi olarak kullanılmıştır.

 #  Osmanlı mimarisinin Barok Çağında saat kulesine çevrilmiştir. 1124-1132 yılları arasında hüküm süren Abu’l Muzafferüddin Gazi tarafından yaptırılmıştır. Tek büyük bir kubbe ile örtülen mescid geleneksel Türk mimarisinin özelliklerini taşır.

Şehir Kapıları

 #  Kale, sur duvarları üzerindeki kapılardan dışa açılmak­taydı. Bu kapılardan en önemlisi olan Tebriz Kapı, iç kalenin güneydoğu köşesinden güneydeki Çifte Minareli Medrese’ye uzanan sur duvarları üzerinde yer almaktadır.

 #  1828 ve 1854 yıllarında şehri ele geçi­ren Ruslar, kaleye büyük zarar vermişlerdir. Bu savaşlardan sonra tam bir serhat şehri olan Erzurum’da yeni askeri tesisler yapılıp, yıkılan yerler onarılırken, 18. yüzyıldan beri büyüyen şehir, varoşları da içine alacak şekilde; doğudan, kuzeyden ve güneyden savunmasına özel önem verilmiştir. Yeni sur duvarları ile çevrilen Erzurum’un genişletilen surları üzerinde; Harput Kapı, İstanbul Kapı, Kavak Kapı ve Kars Kapısı açılmıştır. İç kalenin bugünkü girişi ise ikinci bir kapıdan sağlanmaktadır.

Saat Kulesi

Saat Kulesi, bugün ayakta bulunan iç kalenin batı duvarının şimal köşesi bitişiğindedir. 16. yüzyılın başlarında minarenin üst kısmı yıkılmış, ilk olarak 1848 yılında, daha sonra 1881 yılında saat yerleştirilerek “Saat Kulesi” ve aynı zamanda gözetleme kulesi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Düz, tuğla örgülü ve aşağıdan yukarıya doğru hafifçe daralan gövdede, altı süs kuşağı dikkat çekmektedir.


Erzurum Kalesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Açılış Saati Kapanış Saati
Yaz (15 Nisan / 2 Ekim) 08:00 19:00
Kış (3 Ekim / 14 Nisan) 08:00 16:45

 Giriş Ücreti: 6 TL’dir.    Tatil Günü: Yok 

Eğer Müzekart kartınız varsa bir yılda 2 kere, Müzekart+ kartınız varsa istediğiniz kadar ziyaret etme şansına sahip olabilirsiniz.


Erzurum Kalesi Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım bilgileri

Erzurum şehir merkezine geldikten sonra yaklaşık 5 dakika Cumhuriyet Caddesi güzergahında ilerleyerek, aradığınız yere ulaşabilirsiniz.

Eğer toplu taşıma araçlarını kullanacaksanız; herhangi bir yerden B4 ya da B5 numaralı belediye otobüslerine binerek öncelikle şehir merkezine gelmelisiniz. Daha sonra şehir merkezinden D2, D3 ya da D4 numaralı otobüslerden birine sorarak binerseniz, Erzurum Kalesi’ne kolaylıkla ulaşabilirsiniz.


 »  Eğer yolunuz Erzurum’a düşerse daha önceden hazırladığımız Erzurum’da gezilecek yerler adlı içeriğimizi inceleyebilir, yazımızı kendinize rehber edinebilirsiniz.