Fed Kademeli Faiz Artırımlarının İşaretlerini Verdi

Please log in or register to like posts.
News


Dün faiz kararını değiştirmeyen Fed, kademeli faiz artırımlarının işaretlerini verdi. Çok bir sürpriz içermeyen bir karar olsa da Dolar güç […]

Dün faiz kararını değiştirmeyen Fed, kademeli faiz artırımlarının işaretlerini verdi. Çok bir sürpriz içermeyen bir karar olsa da Dolar güç kazandı. Borsalarda kısmi baskı oluşurken, Çin ekonomisine yönelik endişelerin de gündeme gelmesiyle Asya tarafında baskı var. ABD tarafında ise kayıplar daha sınırlı. S&P500 endeksi 200 günlük ortalamasının üzerinde seyretmeye devam ediyor. Bir önceki gün açıklanan endeks ağırlığı yüksek bazı şirket bilançolarının da etkisiyle dün %2,08 oranında değer kaybı ile günü tamamlayan endeks güne zayıf bir görüntüyle başlayabilir. Teknik olarak kısa vadeli grafiklerde çift tepe formasyon görüntüsü çizen endeks, 94,2bin direncinin altında formasyon hedefi olarak 92-92,5bin bölgesini hedefleyebilir. Diğer yandan, TL varlıklara yönelik olumlu algıda net bir bozulma gözlenmiyor. Asya tarafının görece daha fazla baskı altında kalmasında teknoloji ve petrol fiyatlarındaki düşüşle enerji hisselerindeki geri çekilmenin de etkisi var. Petrol fiyatlarındaki düşüş diğerlerinin aksine TL için pozitif olurken, endeksteki olası düşüşte söz konusu bölgeden tepki alımları görülebilir. Olası yükselişlerde ise 94,2bin direncinin geçilmesi durumunda 95bin seviyesine doğru ivmelenme görülebilir.

MAKROEKONOMİ

ABD Merkez Bankası (Fed), gösterge faiz oranını, %2-2,25 aralığında sabit tuttu ve bu sene 4 kez faiz artıracağına ilişkin yol haritasına sadık kaldığına işaret etti. Ekonomik görünüme ilişkin küçük değişiklikler yapan Fed, ticaret gerilimleriyle artan belirsizlik ortamında üzerinde baskı gözlenen yatırımlara dikkat çekti.

ABD’nin ekonomisinin ve işgücü piyasasının güçlü bir şekilde rayında ilerlediğine atıf yapan Fed, işletme yatırımlarında ise ılımlı bir görünümün gözlendiğini belirtti. Bir önceki açıklamasında işletme yatırımlarının güçlü bir şekilde büyüdüğünü söylemişti. Daha şahin bir görünüm takınmayan Fed kademeli faiz artırımlarının süreceğini işaret etti. Neticede açıklamaların aralık ayındaki, bu seneki 4. faiz artırımını güçlendirdiğini gözlemliyoruz.

Asya seansında ekim ayına ait Çin ÜFE ve TÜFE rakamlarını takip ettik

Veriler beklentilerle uyumlu açıklandı. ÜFE yıllık %3,3, TÜFE yıllık %2,5 artış kaydetti. Eylül ayına göre ÜFE verisinin zayıfladığı görülürken; TÜFE hedef olan %3’ün altında seyretmeye devam ediyor. Ekonomik aktivitedeki yavaşlamayla ÜFE’de son 4 aydır aşağı yönlü eğilim gözleniyor.

ABD ÜFE rakamlarıyla haftayı sonlandırmaya hazırlanıyoruz

TSİ 16.30’da ekim ayına ait ABD ÜFE rakamları açıklanacak. Verinin aylık %0,2, yıllık ise %2,5 artış göstermesi bekleniyor. Petrol fiyatları ekim ayında aşağı yönlü bir seyir izledi. Enerji kaleminin özellikle TÜFE verisinde düşüş yönlü etkili olmasını bekleriz. Ayrıca TSİ 18’de ABD’de kasım ayına ait Michigan tüketici güven endeksi açıklanacak.

Bugün TSİ 14.30’da İngiltere’nin eylül ayına ait sanayi üretimi açıklanacak

Ayrıca üçüncü çeyrek büyüme verisini görme şansına erişeceğiz. Ekonominin çeyreksel %0,5, yıllık ise %1,4 büyümesi bekleniyor.

Haftaya yurtiçinde yoğun veri takvimi bulunuyor

Pazartesi günü eylül ayına ait cari işlemler dengesi, perşembe günü ağustos dönemi işsizlik oranı, ekim ayı bütçe dengesi ve TCMB beklenti anketi açıklanacak. Cuma günü de eylül ayına ait sanayi üretimi rakamlarını izleyeceğiz.

Yurtdışında salı günü ekim ayı Almanya TÜFE ve ZEW endeksi, Çarşamba günü Japonya büyüme, Çin sanayi üretimi, ABD TÜFE, Euro Bölgesi büyüme, Perşembe günü ABD perakende satışlar, Cuma günü de ABD sanayi üretimi izlenecek.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti, %24 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 148 milyar TL’den 141 milyar TL’ye geriledi. Fonlamanın tamamı haftalık repodan karşılandı.

%3,20 seviyesinden düne başlayan ABD 10 yıllık tahvil faizi, Fed’in daha önceki toplantılarında paylaştığı faiz yol haritasına sadık kalmasıyla sert bir değişim göstermedi. Bununla birlikte aralık ayında faiz artırımının güçlenmesiyle günü %3,23 seviyesinin üzerinden sonlandırdı. Bugün sabah saatlerinde %3,22 seviyelerinde işlem görmekte.

Kar realizasyonlarıyla dün yukarı yönlü bir seyir izleyen USD/TL kuru ile birlikte tahvil faizlerinde de kısmi bir yükseliş gözlendi. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi günü 35 baz puan yükselişle %17,45 seviyesinden sonlandırdı.

 

Kaynak: Ziraat Yatırım

Yorumlar

Son güncelleme: 09:199 Kasım 2018Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir