Galaxy S9 Plus ve iPhone X karşılaştırma!

Please log in or register to like posts.
News
Galaxy S9 Plus ve iPhone X karşılaştırma!

Samsung’un S serisinde ilk defa çift kameraya yer verdiği Galaxy S9 Plus ve iPhone X karşı karşıya. Bakalım iki cihaz hangi yönlerden birbirine üstünlük sağlıyor.

Samsung Galaxy S9 Plus ön inceleme!

Samsung’un yeni telefonlarından biri olan Galaxy S9 Plus,  tasarım olarak önceki nesile çok benziyor. Fakat içeride büyük değişiklikler var. İşlemci ve kameratarafında önemli iyileştirmeler yapılan Galaxy S9 Plus ve Apple’ın amiral gemisi iPhone X’u karşılaştırdık.

Galaxy S9 Plus ve iPhone X karşılaştırma!

Ekran ve Tasarım

Çift kamera dışında S8 Plus modeliyle aynı tasarıma sahip olan Galaxy 9 Plus,  6.2 inçlik ekrana sahip. Ekranın alt ve üst kısmındaki çerçeveler önceki nesile göre biraz inceltilmiş. Yan taraflar sonsuz ekran tasarımına dayalı olarak çerçeve içermiyor. Telefonun ön tarafı tamamen ekrandan oluşmamakla birlikte çentik yer almaması bir avantaj.

Galaxy S9 Plus ve iPhone XiPhone X ise 5.8 inçlik neredeyse çerçevesiz bir ekrana sahip. Bu ekranın üst kısmında TrueDepth kamera sisteminin yer aldığı bölüm (çentik) tam ekran tasarımını bozuyor. Galaxy S9 Plus, 1440 x 2960 piksel yoğunluğuna ve 18.5:9en boy oranına sahip Super AMOLED bir ekranla gelirken, iPhone X’da ise 19.5: 9 en boy oranına ve 1125 x 2436 piksel yoğunluğuna sahip Super Retina bir ekran kullanıldı. Galaxy S9 Plus % 83.61 ekran-kasa oranına sahipken iPhone X’da ise bu oran % 81.14.

Galaxy S9 Plus ve iPhone XiPhone X ekranı basınca duyarlı 3D Touch teknolojisine sahip. Bu teknolojiden yoksun olan Galaxy S9 Plus’ta ise daima açık modu bulunmakta.

Galaxy S9 Plus ve iPhone XGalaxy S9 Plus 189 gram, iPhone X ise 174 gram ağırlığa sahip. Galaxy S9 Plus, 158.1 mm x 73.8 mm x 8.5 mm boyutlarına sahipken, iPhone X ise 143.6 x 70.9 x 7.7 mm boyutlarında. Yani S9 Plus, iPhone X’dan daha geniş, daha uzun ve daha kalın.

Galaxy S9 Plus ve iPhone X suya ve toza karşı dayanıklı. S9, suda 1.5 metrelikderinliğe kadar 30 dakika dayanabilirken, iPhone X ise 1 metrelik derinliğe kadar 30 dakika dayanabiliyor.

Güç ve Performans

Galaxy S9 Plus’ın ABD versiyonunda sekiz çekirdekli 2.8GHz hızında çalışan Qualcomm’un en yeni işlemcisi Snapdragon 845 kullanılıyor. ABD dışındaki modellerde ise sekiz çekirdekli 2.9GHz hızında çalışan Exynos 9810 işlemcisine yer verildi.

Galaxy S9 Plus ve iPhone XiPhone X’da 2.4 GHz hızında çalışan altı çekirdekli A11 Bionic işlemci kullanıldı. Galaxy S9 Plus 6 GB RAM ile gelirken iPhone X 3 GB RAM‘e sahip. İşlemci ve RAM farklılığının performansa yansımasının nasıl olacağı testlerle belli olacak.

Galaxy S9 Plus ve iPhone X

Kamera

Akıllı telefonların kamera özellikleri kuşkusuz kullanıcıları en çok cezbeden yönleri. Bunun farkında olan Samsung Galaxy S9 Plus’ı iki kamera ile donattı. Her ikisi de 12 MP çözünürlükte geniş açılı ve telefoto kameraya yer verdi. Kameralar dikey olarak konumlandırıldı.

Galaxy S9 Plus ve iPhone XGalaxy S9 Plus kamerasının diyafram geçişi yapabilmesi kuşkusuz en önemli özelliği. Bu kamera ile hem otomatik hem de manuel olarak iki farklı diyafram ( f / 1.5 ve f / 2.4) geçiş yapabiliyor. Bu yeni diyafram bir akıllı telefondaki en yüksek değer. Kameranın daha iyi görüntü yakalayabilmesi için optik görüntü sabitleme (OIS) özelliği de mevcut. Ayrıca kameranın 2x optik zoom özelliği de bulunmakta.

Galaxy S9 Plus ve iPhone XGalaxy S9 Plus’ın kamerası ile düşük ışıklı ortamlarda fotoğraf çektiğinizde aynı anda 12 görüntü yakalanıyor. Telefon daha sonra istediğiniz tüm ayrıntıları içeren daha net tek bir çekim oluşturmak için tüm pozları karşılaştırıyor.

 

Samsung’un kamera üzerinde yoğunlaştığı bir başka şey ise yavaş çekim çekim özelliği. Galaxy S9 Plus ile 960fps’e kadar yavaş çekim yapılabiliyor.

Galaxy S9 Plus ve iPhone XiPhone X’da 12 MP çözünürlükte geniş açılı ve telefoto kamera yer almakta. Kamerada 2x optik zoom ve optik görüntü sabitleme (OIS) özelliği bulunmakta.f / 1.8 diyafram genişliğine sahip olan iPhone X kameraları da dikey olarak konumlandırıldı.

iPhone X’da 240fps yavaş çekim yapılabiliyor. Galaxy S9 Plus, f / 1.5 diyafram aralığı sayesinde iPhone X’a göre daha iyi düşük ışık performansına sahip. Diyafram geçişi özelliği de Galaxy S9 Plus’ı kamera anlamında öne çıkarıyor. Galaxy S9 Plus ve iPhone X’da portre modunda fotoğraf çekilebiliyor. Fakat S9 Plus portre ayınlatma özelliğine sahip değil.

Galaxy S9 Plus ve iPhone xiPhone X, TrueDepth kamera sistemi ile birlikte gelen Animoji özelliğini sunuyor. Bu özellik sayesinde mesajlaşmak daha eğlenceli hale geldi. Samsung, Galaxy S9 Plus ile AR Emoji adında benzer bir özellik sundu.

Galaxy S9 Plus ve iPhone XAR Emoji, Animoji’den farklı olarak Facebook gibi sosyal medya uygulamalarında kullanabileceğiniz çıkartmalar üretiyor. Samsung bu özelliği daha kullanışlı hale getirmek için Disney ile ortak çalıştı. AR Emoji, Disney karakterlerinin de emoji olarak kullanılmasına olanak sağlıyor.

Depolama alanı ve batarya

Samsung S9 Plus 64/128 ve 256GB depolama alanı sunarken microSD desteği sayesinde kapasite 400 GB’a karar çıkarılabiliyor. iPhone X ise en fazla 256 GBdepolama alanı sunuyor.

Galaxy S9 Plus ve iPhone XSamsung, S9 Plus’ta 3500 mAh‘lik bir pile yer verdi. iPhone X’un ise 2717 mAhgücünde bir bataryası var. Teknik olarak Galaxy S9 Plus bataryası daha büyük olsa da bunun performansa ne derece yansıyacağı yapılacak testlerle ortaya çıkacaktır.

Güvenlik

Samsung Galaxy S8+ serisine benzer şekilde güvenliği parmak izi okuyucu, yüz tanıma ve iris tarama teknolojileri ile sağlıyor. Cihazın parmak izi okuyucusu S8’den farklı olarak kameranın altına yerleştirilmiş. Şirket yüz tanıma ve iris taramanın bir kombinasyonu olan Intelligent Scan olarak adlandırdığı güvenlik sistemini kullanıyor.

Galaxy S9 Plus ve iPhone XiPhone X’da güvenlik Face ID özelliği ile sağlanıyor. Face ID, TrueDepth kamera sistemi sayesinde güvenli bir kullanım sunuyor.

Fiyat

Galaxy S9 Plus 64 GB modeli ülkemizde 5199 TL fiyat etiketi ile satışa sunulacak. iPhone X ise 6099 TL’den başlayan fiyatlarla satışta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir