Gram altn yatrmcsn sevindiriyor – Trkiye’nin bir numaral finans ve ekonomi portal uzmanpara.com.

Please log in or register to like posts.
News


Yükseli trendine girdii Aralk 2018’e 204,8 liradan balayan gram altn, özellikle dolar kurundan bulduu destekle 22  Mart’ta 246,7 liray gördü.

lerleyen süreçte bu seviyede tutunamayan ve kazançlarnn bir ksmn  geri veren gram altn, bu haftay yüzde 0,5 azalla 238,3 lira seviyesinden  tamamlad. Gram altnn bu süreçteki performansna bakldnda, Aralk 2018’den  bu yana yatrmcsna yüzde 16,4, yl bandan bu yana ise yüzde 9,3 deer kazandrd görüldü.

GRAM ALTINDA 250 LRA ÖNEML DRENÇ

AA Finans Analisti slam Memi, yl bandan bu yana yatrmcsna  yüzde 9 getiri salayan gram altnn, yükselilerini sürdürmesini beklediini  söyledi.

Memi, özellikle 250 lirann, yükselilerin devam için önemli bir  direnç seviyesi olduunu belirterek, “ABD-Çin ticaret müzakereleri, küresel  ekonomilere dair büyüme endieleri ve ABD Merkez Bankasnn (Fed) faiz karar ve  dolar kurundaki güçlü duru altnn gram fiyatn olumlu yönde destekliyor.”  ifadesini kulland.

Altnn gram fiyatndaki geri çekilmelerin kalc olmayacan ifade  eden Memi, altnn gram fiyatnn 240 lirann altna sarkmalarda yatrmcsna  alm frsat sunduunu bildirdi.

Memi, 233-242 lira aralnda dalgalanan altnn gram fiyatnda  kademeli olarak 245-247 ve 250 lira seviyelerini takip edilecei, bu yl  içerisinde 250 lirann krlmas durumunda ise 270 lira ve devamnda 290 liran  görülebileceini söyledi.

GRAM ALTIN ÇN KRTK DRENÇLER SEVYELER 240 VE 245 LRA

ntegral Yatrm Aratrma Uzman Eda Karada da özellikle dolar  kurunun yukar yönlü eiliminin, gram altnn yukar yönlü hareketine neden  olduunu belirterek, “Dolar kurunda 5,80 lira bölgesini konumaya devam ediyoruz.  Açkças, Türkiye’ye yönelik risk algsnn yüksek olduu günlerden geçtiimiz  için dolar kurunun geri çekilmelerde bir süre daha snrl kalmasn  bekleyebiliriz. Bu konjonktürde gram altnn da geri çekilmelerde snrl kalmas  muhtemel. Dier yandan, ons altnn 1.300 dolar seviyesinin altna doru  gevemesi ve teknik olarak zayf seyri, aslnda gram altnn yukar yönlü  hareketini çok fazla hzlandramyor. Bu açdan gram altn 240 TL’nin üzerine  doru hareketinde çok srarc kalamyor.” deerlendirmesinde bulundu.

Karada, ilerleyen günlerde Türkiye-ABD arasndaki gelimeler, ABD-Çin  görümeleri ve Çin’in ekonomik görünümünün yine piyasalarn gündeminde olmaya  devam edeceini belirterek, gram altn için bu süreçte özellikle dolar kurunun  yukar yönde tepkisinde ne kadar srarc olup olmayacann izlenmesinin salkl  olacan bildirdi.

Teknik olarak, gram altn için kritik dirençlerin 240 TL ve 245 TL  olduunu ifade eden Karada unlar kaydetti:

“Gram altn bu direnç noktalarna doru ivmesinde zayf kalrsa bir  süre yükseliinde yorulabilir. Ancak geri çekilmelerde de ilk etapta 235 TL ve  ardndan 230 TL’nin önemli olduunu düünüyorum. Gram altn bu desteklerin altna  gerilemedii sürece yukar yönlü potansiyelini korumak isteyebilir.

Yatrmclar, portföylerinde gram altn stratejilerini korumaya devam  edebilir. Portföylerinde gram altn arln kademeli bir ekilde artrmak  isteyen yatrmclar ise 235 TL’nin altna doru hareketleri  deerlendirebilirler. Daha salkl almlar içinse 230 TL’nin altna doru  seyirlerin uygun olduunu düünmekteyim.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir