Hakkari’de Gezip Görülecek Yerler (En Detaylı Top Listesi)

Please log in or register to like posts.
News


Hakkari Şehir merkezi hariç 3 adet ilçesi bulunmaktadır.

Çukurca Şemdinli Yüksekova

Ayrıca Doğu Anadolu Bölgesi Sınırları içerisindedir.

2017 İstatistiklerine göre 275.761 kişilik bir nüfusa sahip olup bir önceki seneye orantılı olarak artış göstermektedir.

Türkiye’nin güneydoğu köşesinde derin ve uzun Zap Vadisi’nin güney yamacına kurulu, dört bir yanı dağlarla çevrili Hakkâri Anadolu, Mezopotamya ve İran üçgeninde yer alan coğrafi konumuyla birçok topluluğun ilgisini çekmiş ve birçok millete vatan olmuştur.

Hakkari’de Gezip görülecek yerleri şu şekilde derleyip sıraladık;

Seyithan golu

Seyithan Gölü: Berçelan yaylasında bulunan Seyithan Gölü Hakkari’nin En çok beğenilen Turistlik yerleri arasındadır.

Meydan Medresesi

Meydan Medresesi: Hakkari merkez biçer mahallesinde bulunmaktadır. Vakıflar genel müdürlüğü tarafından 1984 yılında yapılan onarımdan sonra ayaktadır. Medresenin giriş kapısındaki kitabenin üzerinde H.1112.M.1700-1701 tarihinde yaptırıldığı anlaşılmaktadır. Kitabede kim tarafından yapıldığı belirtilmemekle beraber, Hakkari hükümetinin yöneticisi olan İzzetin oğlu İbrahim Bey tarafından yapılmış olabilir.

Cennet Cehennem Vadisi

Hakkari şehir merkezine 20 km uzaklıkta bulunan içerisinde “Avaspı” denilen suyun aktığı Kırıkdağ, eski ismiyle Dez Vadisi… Vadinin üst kısmında yayla, yayladan sonra “Cehennem” olarak nitelenen buzullar bulunuyor. Yurdumuzun pek az tanınan yörelerinden biri olan Cilo Dağları’ndaki bu buzullar, doğallığıyla gerçekten görülmeye değer bir güzellik. Foto: Burak Korkut

Taş Köprü

Şemdilli Taş Köprüsü: Hakkari Şemdinli ilçe merkezine 12 km., Nehri Köyü’ne de 4 km. uzaklıkta Şemdinli Deresi üzerinde bulanan Taş Köprü’nün kitabesi günümüze gelememiştir. Bununla beraber Nehri’deki Kelat Sarayını yaptıran Seyyit Mehmet Sıddık tarafından yaptırıldığı yerel kaynaklardan öğrenilmektedir.Buna göre köprü büyük olasılıkla XIX.yüzyılın sonlarına doğru yaptırılmıştır.

cilo-buzlari-hakkari

Cilo Bozları: 4 mevsimin bir arada yaşandığı, 3 bin 500 yıllık Buzul Dağı’nın bulunduğu Cilo-Sat Dağları. Buz kütlelerinden oluşan mağaralarda var.

durankaya-yaylasi

Ore Şelalesi

Mergan Vadisi

Peri Bacaları

Peri bacaları: Hakkari Kapadokyası olarak bilinen Yavuzlar köyündeki peribacalarını, Hakkari pamukkalesi’ni, Hakkari kent merkezi ve son Antik buluntulardır.

Hakkari Kayak Merkezi

12 ay turizm olması yolunda bir ciddi adımda Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan Hakkari ilinden geldi. Hakkari Valiliği tarafından 2700 rakımlı Merga Bütan Yaylası‘nda inşa edilerek, bölgedeki insanların kışları aileleri ile birlikte kayak yapma fırsatı sunan Kayak Evi hizmete girdi. Daha ilk günden aileleriyle birlikte kayak tesisine gelen vatandaşlar da kayak yapmanın tadını çıkardı.  1 milyon TL’ya maliyetle inşa edilen Kayak Evi coşkulu bir törenle açıldı. Hakkari şehir merkezinden 12 kilometre mesafede bulunan 2800 rakımlı Merga Bütan Yaylası’nda 2014 yılında Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’na (DAKA) sunulan Hakkâri Turizm Restorasyonu Projesi kapsamında finanse edilen Kayak Evi Projesi halaylar eşliğinde eğlenceli bir şekilde açıldı. Öneri: Türkiye’deki Tüm Kayak Merkezleri için tıklayın.