Halkbank:  1Ç zor geçti, hisse senedi nasıl performans gösterir?

Please log in or register to like posts.
News


Marjlar baskı altında kalmaya devam ediyor

Halkbank 1Ç19’da 305mn TL net kar açıkladı. Açıklanan net kar bizim beklentimiz olan 385mn TL’nin ve piyasa beklentisi olan 393mn TL’nin altında gerçekleşti (çeyreksel bazda %4 yıllık bazda %61 daralma, %4.3 özkaynak karlılığı). Beklentimizden daha düşük gelen kar rakamının en önemli nedenleri, yüksek karşılık giderleri, artan ticari işlemler zararlarıdır. Beklentimizden daha yüksek gelen 190mn TL ertelenmiş vergi geliri net karı desteklemiştir.

1Ç19’da öne çıkan noktalar

Bilanço. TL krediler çeyreksel bazda %23 büyürken, YP krediler ise dolar bazında %6 daraldı. Mevduat ise aynı dönemde TL’de %4 daralırken, YP tarafta ise %18 büyüdü. Böylece, kredi mevduat oranı %103 seviyesinde yatay kaldı.

Gelirler. Net faiz marjı 0.3 puan daraldı ve %2.1 oldu. Kredi mevduat makası aynı dönemde 2.1 puan ile artarken, menkul kıymet getirilerinin 5.1 puan daralarak net faiz marjını baskıladı.

Komisyon gelirleri düşük bazdan dolayı 1Ç19’da yıllık bazda %52 büyüdü. Faaliyet giderleri yıllık bazda %27 arttı ve yıllık enflasyonunda oldukça üzerinde gerçekleşti. Böylece gider/gelir oranı 1Ç19’da yılbaşına göre 12.2puan artarak %63 oldu.

Aktif Kalitesi. Takipteki krediler oranı girişlere rağmen kredi büyümesinden dolayı %3.1’de yatay kaldı. Diğer taraftan, yakın izlemedeki kredilerin oranı çeyreklik bazda 0.2puan arttı ve 1Ç19’da %6.6 oldu. Çeyreklik bazda net risk maliyeti ise 59 baz puan arttı ve 1Ç19’da 140baz puan oldu.

Sermaye yeterlilik. Bankanın SYR’si çeyreklik bazda 0.8 puan azaldı ve %13 oldu. Yeni ihraç edilen 900mn EUR’luk tahvillerin çekirdek sermaye oranına pozitif katkısı ise 1.9 puan seviyesinde.

Sonuçların hisse etkisinin olumsuz olmasını bekliyoruz

Beklentilerin altında gelen sonuçların piyasa etkisinin olumsuz olmasını bekliyoruz. Halkank için “Endekse Paralel” tavsiyemizi koruyoruz, yeni hedef fiyatımız 6.90TL.

 

Garanti Yatırım araştırma raporundan alıntıdırBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir