IMF Avrupa’nın büyüme görünümünü düşürdü!

Please log in or register to like posts.
News


Fon, her zaman olduğu gibi, Avrupa ülkelerinin yapısal reformları uygulamak ve maliye politikasını (ekonomik koşulları etkilemek için harcamaların ve vergi politikalarının kullanımı) yeniden inşa etmek için “potansiyelin üzerinde büyüme sayesinde sunulan fırsatı yakalamaları” gerektiğini yineledi.

IMF, ‘dışsal türbülans’ nedeniyle Avrupa’nın büyüme görünümünü düşürdü. Uluslararası Para Fonu’na (IMF) göre, Avrupa’nın büyüme beklentileri, küresel gerilimlerin ön safında ticaret gerilimi ve daha sıkı mali koşullara sahip, daha çalkantılı bir dış çevreye karşı risk altında.

Avrupa için 2018 ve 2019 yılları için büyüme tahminlerini düşüren IMF Perşembe günü yaptığı açıklamada, “dış ortamın daha az destekleyici hale geldiğini ve 2019 yılında yavaşlayan küresel talep, ticari gerginlikler ve artan enerji fiyatları nedeniyle daha da yumuşaması bekleniyor” dedi.

Kırılgan gelişmekte olan piyasa ekonomilerinde sıkılaşan finansal koşullar ve olgunlaşan ekonomik döngüler de aktiviyeti yavaşlatıyor IMF’ye göre.

Buna göre, Avrupa için IMF büyümenin 2017 yılında yüzde 2,8’deki seviyesinden 2018’de yüzde 2,3’e ve 2019’da yüzde 1,9’a gerileyeceği öngörüyor.

Fakat bölgedeki büyümenin daha güçlü istihdam ve ücretlerle desteklenen iç talebin yönlendirdiği çoğu ülkede potansiyelin üzerinde kalması bekleniyor.

En son tahmin, IMF’nin Mayıs ayında Avrupa için son bölgesel görünümü beklentisine göre düşüş demek.  Fon Mayıs raporunda ” büyüme güçlü kalacağını” 2018’de yüzde 2,6’ya ve 2019’da yüzde 2,2’ye ulaşacağı öngörüyordu.

Dış türbülans

Mayıs ayındaki son büyüme tahmininden bu yana, ABD ve Çin arasındaki ticaret gerilimi arttı ve küresel mali koşulların sıkılaştırılması devam etti.  Avrupa’da siyasi karışıklıklar yapısal reformlardaki yavaş ilerleme ve devam eden Brexit görüşmeleri de resme eklendi.

IMF, “Kısa vadede, artan ticaret gerginlikleri ve küresel mali koşullardaki keskin bir sıkılaşma, yatırımları baltalayabilir ve büyümeyi baskılayabilir” dedi. Orta vadede, riskler gecikmeli mali uyum ve yapısal reformlar, demografik zorluklar, artan eşitsizlik ve ana akım politikalarına olan güvenin azalmasından kaynaklanmakta.

IMF, Brexit’te anlaşma sağlanamamasının, ABD ve Avrupa Birliği’nin geri kalanı için ticari ve ticari olmayan ticari engellere yol açacağını belirtti. Bir “anlaşmama halinde” Brexit, ülkenin ticaret anlaşması olmadan AB’den düştüğü ve DTÖ kurallarına geri döndüğü yer olarak sınıflandırılır.

Rapor, Perşembe günü Avrupa Komisyonu’nun “birçok bağlantılı aşağı yönlü risk” nedeniyle büyümenin 19 ülke euro bölgesinde durgunluğa neden olabileceği açıklamasından sonra geldi.  Avrupa Komisyonu’nu da 2019’da (IMF gibi) yüzde 1,9 ve 2020’de yüzde 1.7’lik bir büyüme bekliyor.

Avrupa’nın en büyük ekonomilerle birlikte büyümede ılımlı bir eğilime girmesi bekleniyor. Fon Dünya Ekonomik Görünüm Ekim raporunda küresel büyüme tahminlerini de önceki tahminlerden 0,2 puan düşürerek, 2018 ve 2019’da yüzde 3,7 bekliyor.

Fon, her zaman olduğu gibi, Avrupa ülkelerinin yapısal reformları uygulamak ve maliye politikasını (ekonomik koşulları etkilemek için harcamaların ve vergi politikalarının kullanımı) yeniden inşa etmek için “potansiyelin üzerinde büyüme sayesinde sunulan fırsatı yakalamaları” gerektiğini yineledi.

IMF Yunanistan krizinden bu yana AB’yi yapısal reformlar konusunda ilerlemeye davet ediyor.  Fakat aynı zamanda Almanya gibi ticaret fazlası yaratan ülkeleri de daha fazla harcamaya teşvik ediyor.

Avrupa’da kimsenin IMF’yi dinleyip dinlemediği ise başka bir tartışma konusu.

Çin-ABD ticaret çatışmasından gelen dış baskılar ve güçlü komşusu Rusya ile gerginliğin yanı sıra, bölge şimdi daha fazla siyasi karışıklığa maruz kalıyor. Sağcı, popülist partiler bölgedeki güç kazanmaya devam ederken, 2021’de (belki daha önce) Angela Merkel’in politikadan ayrılışı ve 2019 harcamaları üzerinden İtalya’nın tam anlamıyla isyanı ve Brexit ile belirsiz bir gelecek var. Avrupa Merkez Bankası’nın Aralık ayından itibaren yaptığı parasal genişleme programına son verecek olma sinyalleri de konunun ayrı bir tarafı.

Yorumlar

Son güncelleme: 10:309 Kasım 2018Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir