İş Yatırım Arçelik İçin Tavsiyesini 15.35 TL Hedef Fiyatla ‘Sat’tan ‘Tut’a Çekti

Please log in or register to like posts.
News


Arçelik 2018 yılı üçüncü çeyrek mali tablolarını 25 Ekim’de açıklayacak. Şirket 26 Ekim Cuma günü ise mali tabloları ile ilgili […]

Arçelik 2018 yılı üçüncü çeyrek mali tablolarını 25 Ekim’de açıklayacak. Şirket 26 Ekim Cuma günü ise mali tabloları ile ilgili webcast yapacak.

Kur 3Ç18 Net Satışlarını Olumlu Etkileyecek

ÖTV teşviğinin neden olduğu güçlü baz yılı etkisi, azalan tüketici güveni ve maliyetlerdeki artış trendini yansıtmak için yapılan satış fiyatlarındaki artışlar, 3Ç18’de her ne kadar yurtiçi beyaz eşya satışlarını olumsuz etkilese de, Arçelik’in uluslararası operasyonları gelirleri zayıf TL’den 3Ç18’de olumlu etkilenecektir. 3Ç18’de yurtiçi beyaz eşya satışlarında adet bazında yıllık bazda yaklaşık %25 daralma öngörüyoruz. TÜİK verilerine baktığımızda 3Ç18’de beyaz eşya fiyatlarında ortalama çeyrek bazda yaklaşık %18 artış görüyoruz. Tüm bunlar ışığında Arçelik’in konsolide satış gelirlerinin yıllık bazda %44 çeyrek bazda %20 artışla 7.8 milyar TL’ye ulaşmasını öngörüyoruz.

İLGİLİ HABERArçelik Yeniden Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’ndeArçelik Yeniden Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde

Düşük Stok Maliyeti 3Ç18’de Marjları Yukarı Çekecek

Arçelik’in üretiminde plastik ve metal ana hammaddelerini oluştururken, toplam üretim maliyetinin büyük çoğunluğunun döviz bazlı olduğunu hatırlatmak isteriz. Önceki çeyreklerdeki güçlü TL nedenli düşük stok maliyeti ve son çeyrekte yapılan hem yurtiçi hem uluslararası faaliyetlerdeki fiyat artışları şirketin 3Ç18 operasyonel kar marjlarını 2018 yılı ikinci çeyreğe kıyasla olumlu etkileyecektir. Bu nedenle 3Ç18’de şirketin konsolide FAVÖK rakamının yıllık bazda %33 çeyrek bazda %32 artışla 722 milyon TL’ye ulaşacağını öngörüyor ve FAVÖK marjının 3Ç18’de yıllık bazda 0.7 puan düşüş ancak çeyrek bazda 0.8 puan artışla %9.2’e artacağını öngörüyoruz.

Tavsiyemizi TUT’a değiştiriyoruz

Arçelik’in 3Ç18’de faaliyet kalemlerindeki dikkat çekici büyüme ile birlikte FAVÖK marjındaki çeyreksel bazdaki iyileşme bir süreden beri endeksin altın performans sergileyen hissesi için katalizör olabilir. Bu nedenle hisse başına 12 aylık 15.35 TL olan hedef fiyatımızı korurken hisse için tavsiyemizi SAT’dan TUT’a çekiyoruz.

Kaynak: Esra Şirinel- İş Yatırım

Yorumlar

Son güncelleme: 21:0711 Ekim 2018Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir