JPMorgan Küresel Bileşik PMI Endeksi: Toparlanma evet ama sinyaller karışık!  

Please log in or register to like posts.
News


İmalat sanayi ve hizmetler endeksini kapsayan JPMorgan Küresel Bileşik PMI Endeksi, Ekim’de, Eylül ayının iki yılın en düşük seviyesi olan 52,8’den 53’e yükselme kaydetti.  Ancak gelinen seviye hala Eylül 2016’dan bu yana en düşük ikinci seviyeye karşılık geliyor.

Detaylarda, üretim artışı hizmetlerde hızlanırken, imalat sanayinde ise hafif gevşediği izlenmekte.  Endeksin takip ettiği altı sektör arasında iş hizmetleri, tüketici malları, tüketici hizmetleri büyüme oranlarında hızlanmaya işaret ederken, finansal hizmetler, aramalları ve yatırım malları sanayilerinde yavaşlama var.

Küresel ekonomik büyümenin sürükleyicisici olarak ABD yine en ön sırada. Hem hizmetler hem de imalat sanayiinde ABD ekonomisinde büyüme son üç ayın da zirvesinde.  Almanya, İrlanda, Fransa, İspanya ve Rusya da endeks ortalamasının üzerinde büyümeye devam eden ülkeler.  Ekonomik aktivite Japonya ve Hindistan’da sırasıyla son altı ve üç ayın en hızlı tırmanışına işaret ederken; Çin, İngiltere ve Avustralya’da büyümeden yavaşlama işaretleri geliyor.  İtalya ise son dört yıldır ilk kez daralmaya geçerken, Brezilya’da büyüme bölgesine yükselmiş durumda.

Gelen yeni siparişlerdeki artış oranı, son 22 ayın dibi olan Eylül seviyesiyle aynı. Buna rağmen yirmi yedi aydır sipariş iş birikimlerinin yükselmesi kapasiteyi test etmek için hala yeterli.  Firmaların, istihdam ortalamasının üzerinde kalan iş yaratma hızı ile istihdam halen teşvik ediliyor.

Euro bölgesi, ABD, Japonya, İngiltere ve Avustralya’da personel sayısı daha da arttı. Brezilya ve Rusya, sırasıyla 43 ve beş ay süren düşüş dönemlerinden sonra daha yüksek istihdam kaydettiler.

Beklentiler de Ekim ayında güçlendi. Olumlu duygular, Eylül ayıdaki iki yılın en düşük seviyesinden toparlanarak dört ayın en yüksek seviyesine ulaştı. İyimserlikteki iyileşme, temel olarak hizmet sağlayıcılardan kaynaklanıyor; imalat tarafında güven endeksin tarihi en dip seviyesinde.

Girdi maliyet enflasyonu Ekim ayında ikinci kez ardı ardına hızlandı ve Haziran ayından bu yana en yüksek seviyesine yükseldi. Bu arada, üretim ücretleri biraz daha yavaş bir hızda yükseldi. Her iki fiyat kategorisindeki artış oranları, gelişmekte olan ülkelere kıyasla gelişmiş ülkelerde daha güçlü (ortalama) kalmakta.

Son çeyreğin başlaması, daha güçlü bir performans gösteren hizmet sektörü, imalatçılarda devam eden yavaşlamayı dengelediği için, küresel ekonomik büyümenin genişleme oranında ılımlı bir iyileşme kaydetti. Yeni iş ve istihdam artışının hala katılaştığı ve iş güveninin arttığı göz önüne alındığında, küresel GSYİH büyümesindeki mevcut eğilim, yılın geri kalanında mevcut hızda ya da yakın bir gelecekte devam edecektir.

J.P.Morgan Küresel Ekonomik Koordinasyon Direktörü Hensley’e göre, son çeyreğin başlaması, daha güçlü bir performans gösteren hizmet sektörü, imalatçılarda devam eden yavaşlamayı dengelediği için, küresel ekonomik büyümenin genişleme oranında ılımlı bir iyileşme var. Yeni iş ve istihdam artışının hala katılaştığı ve iş güveninin arttığı göz önüne alındığında, küresel GSYİH büyümesindeki mevcut eğilim, yılın geri kalanında mevcut hızda ya da yakın bir gelecekte devam edecek.

JPMorgan Küresel Bileşik PMI Endeksi: Toparlanma evet ama sinyaller karışık!   yazısı ilk önce ParaAnaliz üzerinde ortaya çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir