Kars’da Gezip Görülecek Yerler (En Detaylı Top Listesi)

Please log in or register to like posts.
News


İl merkezi haricinde Kars’da toplamda 7 adet ilçe bulunmaktadır.

Akyaka, Arpaçay, Digor, Kağızman, Sarıkamış, Selim, Susuz

2015 istatistiklerine göre 295.195 kişilik nüfusu olup geçen yıla orantılı nüfus artışı yerine azalma görülmüştür.

Kars Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki eğer kış mevsiminde yolunuz kars ve yakın çevresine düşerse muhakkak çok sıkı giyinin. Erzurum, Ağrı ve Kars memleketin en soğuk kışını geçiren illerimizdir.

Kars’da gezilecek yerleri size aşağıdaki gibi sıraladık buyrun inceleyelim.

Surlar ve Kaleleri ↓

Kars Kalesi, İnkaya, Micingirt Kümbeti, Zivin Kalesi

Türbeler ↓

Ebul hasan harakani, Kümbet Camii, Fethiye Camii, Tigran Honents Kilise,
Abukhamrents (Polatoğlu) Kilisesi, Aziz Prkich Kilisesi, Menucehr Camii,
Genç Kızlar Kilisesi, Yusuf Paşa Camii,

Tigran Honents Kilisesi

Tigran Honents Kilisesi: “664 (M.S. 1215) yılında, Tanrı’nın lütfuyla, Ani şehrinin beyi güçlü ve muktedir Zakaria iken… ben, Tanrı’nın kulu, Honents ailesinden Sulem Smbatorents’in oğlu Tigran, efendilerimin ve çocuklarının uzun ömürlerine, kayalıkların kenarında ve çalılıktan geçilmeyen bu yerde, Aziz Krikor’a adadığım bu manastırı yaptırdım, ve onu sahiplerinden helal servetimle satın aldım ve büyük zahmet ve masraf ile ona her yandan savunma sağladım. Bu kiliseyi Aziz Krikor Lusavoriç adına yaptırdım ve onu birçok süs ile güzelleştirdim…” – Kilisenin doğu cephesindeki yazıt.

Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı

Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı: Ortakapı Mahallesinde yer alan Konak 19. Yüzyılın ilk çeyreğiende inşa edilmiş, Osmanlı Dönemi yapılarındandır. 1877-1878 Osmanlı – Rus Savaşında (93 Harbi) Ordu Komutanı Gazi Ahmet Muhtar Paşa tarafından bir süre Karargah Binası olarak kullanılmıştır. 2001 yılında Kars Valiliği tarafından restore edilen Konak, galeri olarak hizmete açılmıştır.

Büyük Katedral

Büyük Katedral: Kars Büyük Katedral, şehrin en merak edilen tarihi değerlerinin başında geliyor. Büyük Katedral’in yapımı M.S. 990 yıllarına dayanmakta.

Katerina Köşkü

Katerina Köşkü: Kars’ın Sarıkamış ilçesinde bulunan bu eşsiz güzellik, 1896 yılında var olmuş. Yukarı Sarıkamış bölgesine doğru uzandığınız zaman, tüm ihtişamıyla karşılayacaktır sizi Katerina Köşkü. Bu güzide yapının en önemli özelliği ise, yekpare ağaçtan yapılmış olması ve çivi kullanılmadan inşa edilmesi. Hala daha bu özelliğini koruyor Katerina Köşkü.

Sarıkamış Kayak merkezi

Sarıkamış Kayak Merkezi: Çamurlu Dağı’nda yer alan Sarıkamış Kayak Merkezi’nde toplam 844 metre uzunluğunda bir teleski tesis mevcuttur. Teleski 750 kişi kapasitesindedir. Kristal kara sahip olan bölgedeki pistler sarı çam ormanları arasında yer alır. Kayak merkezinde kayak malzemeleri kiralayabileceğiniz yerler bulunuyor. Aynı zamanda konaklayabileceğiniz tesisler de mevcut.

İnkaya Micingirt Kalesi

İnkaya Micingirt Kalesi: şehrin günümüze gelen tarihi yapıları arasındadır. 1232 yılında Saltuklu Sultanı Mansur Ergin tarafından inşa edildiği bilinmektedir. Kale, sarp bir kayalık üzerinde yapılmıştır ve belli dönemlerde Bizanslılar, Romalılar, Selçuklular ve Osmanlılar tarafından aktif olarak kullanılmıştır. Kalenin mimarisi dikdörtgen planlıdır. Fakat günümüze harap bir şekilde gelmiştir. Sadece kalenın sur duvarları görülmektedir.

Kars Müzesi hakkında

Kars Müzesi: 1981 yılında günümüzde ziyaret edilen müzeye kavuşan Kars Müzesi’nde arkeolojik, etnografik ve taş eserler sergilenmektedir.

Kurbanağa Mağarası

Kurbanağa Mağarası: Kars Aladağ’da keşfedilen bu mağaranın denizden yüksekliği iki bin metredir. Kurbanağa Mağarası’nda sadece Paleolitik çağdan kalma kaya resimleri değil Tunç Devri’ne ait; çanak-çömlek ve kement file gibi avlanma malzemelerini anlatan duvar resimleri yani freskler bulunmuştur. Kurbanağa Mağara’sı 11.30 metre derinliğinde, 8.50 metre genişliğe sahiptir. Ayrıca Kurbanağa Mağarası’nın girişi de 4.50 metre çapındadır.

Cıbıltepe Kayak Merkezi

Cıbıltepe Kayak Merkezi: Kars-Sarıkamış’ta yer alan Cıbıltepe Kayak Merkezi, genellikle yakın illerden gelen turistleri ağırlamaktadır. Çok fazla yoğun bir ilgi görmese de muhteşem doğası, çamlar arasındaki beyaz örtü gibi serilen karları gören herkes büyülemektedir. Öneri: Türkiye’deki tüm kayak merkezleri.

Cıbıltepe Kayak Merkezi, Kars il merkezine yaklaşık 55 kilometre uzaklıkta olup, Çamurlu Dağ’da yer almaktadır. Kayak merkezinde 5 etaplı pist bulunuyor. Diğer kayak merkezlerinden ayıran en önemli özelliği, kristal karlara sahip olması.

Kars Taş köprü

Taş köprü: Kars çayının dere içi mahallesine akan kısmında Kale içi Mahallesi ile Sukapı Mahallesini ayıran yere yapılmıştır. Padişah III. Murat’ın emri ile Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılan bu köprü üç kemerlidir.

Ani Harabeleri: Ani, Kars şehrinin güneydoğusunda, il merkezine 42 km uzaklıkta, Arpaçay boyunda bulunan ören yeri. 961-1045 yılları arasında Pakraduni Hanedanlığı’ndan Ermeni hükümdarlarının başkenti olmuştur

  • Ani Harabelerinde dolaş
  • Doğu Ekspresi’yle Kars’a Seyahat Et
  • Kars Kalesine çık
  • On Iki Havariler Kilisesi
  • Sarıkamış Allahuekber dağları
  • Susuz Şelalesi


İçeriğimizi beğendiyseniz bizi @gezilesiyer İnstagram hesabımızdan takip edebilir, Ayrıca arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edebilirsiniz.
Ücretsiz olarak gezi yazılarınızı sitemizde yayınlayabilir, 100’lerce kişinin kafasındaki sorulara cevap olabilirsin. İçerik ekle kısmına tıkla, hemen başla!
Yazımızda bulunmayan ve sizin bildiğiniz ekstra bir bilgi oldu mu? İlave etmek isterseniz Yorum Ekle kısmına tıklayarak bunu bizimle paylaşabilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir