KOB`lere dev destek – Trkiye’nin bir numaral finans ve ekonomi portal uzmanpara.com.

Please log in or register to like posts.
News


12.06.2019 13:54

Son gncelleme : 12.06.2019 13:57

Hazine ve Maliye Bakanlnn garantisi ve 12 bankann katlm ile 25 milyar TLlik destek devreye alnyor.

Hazine ve Maliye Bakan Berat Albayrak’n geçtiimiz ay açklad VME paketinden sonra, KOB’ler ve KOB d tüm iletmeler için büyük bir müjde daha geldi. Hazine ve Maliye Bakanl’nn garantisi ve 12 bankann katlm ile 25 milyar TL’lik dev destek devreye alnyor.

Yeni paket tpk VME paketinde olduu gibi enflasyon endeksli olacak ve TÜFE’deki düü kredi maliyetini de düürecek. “Ekonomi Deer” Kredisi ismi ile devreye alnacak yeni paketin piyasalardaki rahatlamaya büyük katk verecei öngörülüyor.

Bakan Albayrak daha önce, “Olumlu her gelimeyi i dünyamza ve vatandalarmza yanstmaya, sanayicimizi, esnafmz, KOB’lerimizi her durumda desteklemeye devam edeceiz” sözü vermiti.

Bu kapsamda son dönemde reel sektörü desteklemek amacyla KOB Deer Kredisi,  KOB Deer Kredisi-2 ve VME Finansman Paketi gibi sektörü sevindiren paketler açklanmt. Verilen sözlerin tek tek hayata geçtiini gösteren yeni paket ile özellikle istihdama ve sanayi üretimine önemli destek salanm olacak.

FNANSMAN YÜKÜ AZALACAK

12 bankann katld paketin en önemli amac iletmelerin üzerindeki finansman yükünü hafifletmek olacak. Paket, Hazine Destekli Kefalet Sistemi çerçevesinde KGF teminatl olacak. Ekonomi Deer Kredisi için, istihdam ve üretimin artrlmasnda önemli role sahip KOB ve KOB DII tüm iletmeler kapsama alnd.

ENFLASYONDAK DÜÜ MALYET AZALTACAK

Bankalarn sunaca kredi enflasyona endeksli deiken faizli olacak. Böylece, yakn zamanda dümesi beklenen enflasyon oranlar dorultusunda, firmalarn finansman maliyetleri de azalm olacak. Ayn zamanda bankalar, enflasyon endeksi sayesinde aktif-pasif bilançolarn hedge etmi olacak. Hem bankalar hem de iletmeler için büyük avantajlar salayan paket kapsamnda TL nakit kredilerde faiz ve vade koullar ise öyle olacak:

• 6 ay anapara ödemesiz toplam 36 ay vadeli krediler için TÜFE+4

• 6 ay anapara ödemesiz toplam 48 ay vadeli krediler için ise TÜFE+4,5.

6 AYDA BR ENFLASYON GÜNCELLEMES

Faiz oran hesaplanrken kullandrm tarihindeki yllk TÜFE oran baz alnacak ve kullandrm tarihinden itibaren 6 ayda bir güncellenecek.

Ekonomi Deer Kredi Paketi ile firma baznda ciroya göre 5 milyon TL ile 50 milyon TL arasnda deien tutarlarda kredi kullandrlacak. Bu kapsamda, reel sektöre toplam 25 Milyar TL tutarnda finansman imkan salanacak. Ekonomi Deer Kredisi Paketi’nin Toplam Azami Hazine Destekli Kefaleti 20 Milyar TL olacak. Toplam kefalet limitinin 8 Milyar TL’lik ksmnn 0-125 Milyon TL ciro aralndaki iletmelere  12 Milyar TL’lik ksmnn ise cirosu 125 Milyon TL üstündeki letmelere tahsisi öngörülüyor.

KATILAN BANKALAR

Ziraat Bankas, Bankas, Halkbank, Garanti BBVA, Yap ve Kredi Bankas, Vakfbank, Akbank, QNB Finansbank, Denizbank, TEB, ekerbank, Eximbank.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir