Kudret Ayyıldır: Altın – Gümüş Rasyosu İçin 80 – 81 Bölgesi Önemli!

Please log in or register to like posts.
News


Finansal piyasalarda yatırım kararı verirken emtia ürünlerinde en fazla dikkat edilen ürünlerin başında Altın ve Gümüş yer almaktadır.  Kıymetli madenlerin performanslarını değerlendirirken özellikle de yatırım kararlarını incelerken ilgili varlıkların popülaritesini görebilmek adına Altın – Gümüş rasyosu incelenmektedir.

 

1 ons altın almak için kaç ons gümüş gerektiğini gösteren altın/gümüş rasyosunu basit matematiksel hesap üzerinden yorumladığımızda, rasyonun yukarı yönlü bir çıkış oluşturması Altın’ın Gümüş’ten daha popüler olduğunu, rasyonun aşağı yönlü bir hareket izlemesi durumunda ise Gümüş’ün Altın’dan daha popüler olduğu anlamına gelmektedir.

 

Şu sıralar 82,30 seviyesi civarında olan Altın – Gümüş rasyosunu tarihsel açıdan değerlendirdiğimizde, 31 Aralık 1979 tarihinde 15,90 seviyesi ile dip, 30 Eylül 1992 seviyesinde ise 92,93 ile tepe seviyesine ulaşmıştır.

 

Son süreçteki performansını değerlendirdiğimizde ise 2018 yılı son çeyrekte rasyonun 86 seviyesine kadar çıktığını ancak yukarı yönlü hareketlerine devam edemeyerek tekrar negatif bir görüntü oluşturduğunu söyleyebiliriz.

 

Rasyonun yeni dönemde aşağı yönlü hareketlerini hızlandırması durumunda Ons Altın’ın 1300$ psikolojik seviyesi de dikkate alındığında Gümüş’ün daha popüler bir hale gelmesine imkan tanıyabilir. Konuya ilişkin 09 Ocak tarihinde “Gümüş, Kritik Bölgeye Yaklaşmak / Ulaşmak İsteyebilir” raporunda Gümüş fiyatına yönelik olası pozitif bölgede dikkat edilmesi gereken seviyeler / beklentiler yer almaktadır.

 

Rasyonun aşağı yönlü hareketlerini sınırlandırması ve pozitif bir fiyatlama davranışı oluşturması durumunda ise Ons Altın’ın 1300$ üzerine çıkarak ayı piyasasını temsil eden 1357$ bariyerine doğru olası çıkış görünümü gündemde yer alabilir.

 

 

İncelemenin devamını okumak için tıklayın

 

 

Yorumlar

Yazarın Diğer YazılarıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir