Moodys: Kresel byme yavalayacak – Trkiye’nin bir numaral finans ve ekonomi portal uzmanpara.com.

Please log in or register to like posts.
News


Kredi derecelendirme kuruluundan yaplan açklamada, küresel ekonomik  büyümenin 2019 ve 2020 yllarnda daha önce tahmin edilen seviyeden düük olarak  yüzde 2,9 seviyesinin altnda gerçeklemesinin beklendii bildirildi.

2017 ve 2018 yllarnda 2019-2020 yllarna ilikin küresel ekonomik  büyümenin yüzde 3,3 seviyesinde gerçeklemesi bekleniyordu.

Açklamada, küresel ticaretteki yavalamann ve artan ticaret  gerilimlerinin önümüzdeki dönemde sadece ABD ve Çin’i deil, Japonya, Güney Kore  ve Almanya gibi dier açk ekonomileri de olumsuz yönde etkilemesinin beklendii  bildirildi.

ABD ve Çin arasndaki ticari ve jeopolitik gerilimlerin bir süre daha  devam etmesinin beklendii belirtilen açklamada, bunun küresel ticaret aknn  ve tedarik zincirinin yeniden ekillenmesine yol açabilecei kaydedildi.

Moody’s açklamasnda deerlendirmelerine yer verilen Moody’s Bakan  Yardmcs Madhavi Bokil, “2019 ylnda gelimi ekonomilerde büyüme yavalayacak  fakat salamln koruyacak. Öte yandan G20 içerisindeki gelimekte olan  ekonomiler zayfln sürdürecek. ABD’de mali tevikin azalmas, parasal  programn geri çekilmesi ve daha sk ticaret önlemleri büyümeyi azaltacak. Euro  Bölgesi’nin büyümesi de döngüsel olarak lml bir hal alacak.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir