Netaş’ın Çinli ortağı ABD yasağını deldi

Please log in or register to like posts.
News


12.07.2018 13:08

Son güncelleme : 12.07.2018 13:09

İstanbul’un yeni havalimanının bilgi ve iletişim altyapısını kuracak NETAŞ’ın yüzde 48’ine sahip Çinli telekom ekipmanı üreticisi ZTE, ABD yasağının kalkması için engeli aştı.

REUTERS

ABD, Çinli telekom ekipman üreticisi ZTE Corp ile, Amerikan tedarikçileriyle iş yapmasının yasaklanmasından yaklaşık üç ay sonra, yeniden normal faaliyetine dönmesine imkan veren bir anlaşma imzalandığını açıkladı.

 

Türkiye’de de faaliyet gösteren ZTE’nin Netaş’ta yüzde 48 payı bulunuyor.

 

ABD Ticaret Bakanlığı, Çin’in ikinci büyük telekom ekipmanları üreticisi olan ZTE’nin bir emanet hesabına 400 milyon dolar yatırmasıyla birlikte, maruz kaldığı yasakların kalkacağını ve bu amaçla bir hesabın açılmış olduğunu dün duyurdu. 

 

ABD’nin Nisan ayında getirdiği yasak ZTE’nin önemli operasyonlarını durdurmasına yol açtığı gibi, aralarında halen bir ticaret savaşı devam eden Washington ile Beijing arasında da gerginlik nedeni oluyordu.

 

Emanet hesabı, ZTE’nin ABD Ticaret Bakanlığı ile geçen ay vardığı 1.4 milyar dolarlık uzlaşmanın içinde yer alıyor. Bu anlaşmaya göre ZTE, akıllı telefonlar ve networking ekipmanı için ihtiyaç duyduğu malzemeyi üreten Amerikalı tedarikçilere yeniden erişebilecek.

 

ABD yasağı, ZTE’nin geçen yıl ABD mahkemesinde açılan davada, ABD yaptırımlarını ihlal ederek İran’a ürün ve teknoloji ihraç ettiğini kabul etmesi üzerine yapılan anlaşmayı bozmasıyla gündeme gelmişti.

 

ZTE’nin Türkiye’deki iştiraki Netaş hisseleri haberin ardından bu sabah yüzde 6’ya yakın primle 8.90 liraya kadar yükseldi.

 
12:5990.911

Değişim :  -0,41% |  -378,68
Açılış :  91.729  
Önceki Kapanış :  91.289  


En Yüksek
92.466

En Düşük
89.158Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir