ngiliz hkmeti Brexit`e ilikin yol haritasn aklad

Please log in or register to like posts.
News


12.07.2018 16:42

Son gncelleme : 12.07.2018 17:34

ngiltere`de hkmet bugn Avrupa Birlii`nden ka dair yol haritasn aklad.

AA

ngiliz hükümeti tarafndan açklanan Avrupa Birlii’nden (AB) çka  (Brexit) dair yol haritas belgesinde ngiltere ve Avrupa Birlii (AB) arasnda  dört temel alanda kapsaml i birlii amaçlanyor.

 

Metinde, ngiltere ve AB arasnda ekonomik ortakln salanmas,  güvenlik alannda i birliinin devam, havaclk ve nükleer güç alanlarnda i  birliini sürdürülmesi, ngiltere ve AB arasnda anlamann gücünü artrmak için  kurumsal çerçevenin oluturulmas hedefleniyor.

 

Metnin ekonomi bal altnda, “AB ile gelecekte refah maksimize  eden kapsaml ve derin bir ekonomik ilikinin gelitirilmesi ve ngiltere-AB  arasnda ticaretinde aksamalarn minimum seviyede olmas, istihdamn ve i  kaynaklarnn muhafaza edilmesi, ayn zamanda dünyadaki frsatlardan azami  ekilde faydalanlmas hedeflenmektedir.” ifadesine yer verildi.

 

Yol haritas metninde, “toplumlar” bal altnda ise serbest  dolamn yeni bir göçmenlik sistemiyle birlikte sonlandrlmasnn planland,  öte yandan AB vatandalarnn “snrl süreyle ve kesin bir ekilde belirtilmi  koullarla” ngiltere’de vize olmakszn çalabilecei belirtildi.

 

Birleik Kralln bir parças olan Kuzey rlanda ve bamsz rlanda  arasnda kat bir snr gümrük uygulamasnn istenmedii belirtilen metinde,  Kuzey rlanda’da bar sürecinin devamnn salanmasnn hedeflendii vurguland.

 

Metinde, ayrca Birleik Kralln anayasal bütünlüünün korunmasnn  da önemi vurguland.

 

Yol haritasnda, ngiltere’nin AB ile kolaylatrlm gümrük  düzenlemeleri (FCA) içerisinde yer alarak ticaretini sorunsuz ekilde devam  ettirmeyi amaçlad belirtildi. Öte yandan ngiltere’nin baz alanlarda ticareti  snrlandrabilecek admlar atabilecei belirtildi.

 

Yol haritas metninde, ngiltere ve AB meneli ürünlere karlkl  olarak ek gümrük vergisi ya da kotas uygulanmamasnn, her iki tarafn  ürünlerinin ticaretinin mümkün olduu ölçüde sorunsuz ekilde  gerçekletirilmesinin hedeflendii vurguland.

 

Yol haritas metninin giri bölümünde deerlendirmelerine yer verilen  ngiltere Babakan Theresa May, “Bizim teklifimiz kapsaml, iddial.  (Teklifimiz) haklarmz ve yükümlülüklerimiz arasnda ihtiyaç duyduumuz dengeyi  salyor. Teklifimiz ulusal çkarlarmz, Birleik Krallk ve AB’nin ortak  çkarlar içerisinde prensipli ve pratik bir Brexit sunuyor.” ifadelerini  kulland.

 

ngiltere’nin Brexit Bakan Dominic Raab ise ngiltere’nin AB’ye  sunduu teklifin, ngiltere’nin Avrupa Birlii’nden, ortak pazardan ve Gümrük  Birlii’nden çkn saladn belirtti.

 

Raab, “Bu ekilde Birleik Krallk dünya ile yeni ticaret anlamalar  imzalayabilecek. Özellikle hizmetler alannda yeni bir anlamalar yapabilecek.  Birleik Krallk ve AB arasnda imzalanacak yeni bir ticaret anlamas ile  sorunsuz ticareti koruyabilecek, i dünyasnn ihtiyaçlarna cevap  verebileceiz.” ifadelerini kulland.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir