Özel sektör zorunlu daralmaya geçti

Please log in or register to like posts.
News


Türkiye’nin sonsuz ve limitsiz büyüme hayali sona erdi. Bankacılık sisteminin kredi hacmi hızla yavaşlarken, Temmuz PMI’da toplam siparişler düştü; Mayıs’ta […]

Türkiye’nin sonsuz ve limitsiz büyüme hayali sona erdi. Bankacılık sisteminin kredi hacmi hızla yavaşlarken, Temmuz PMI’da toplam siparişler düştü; Mayıs’ta özel sektör F/X  kredilerini geri ödemeye başladı. Ekonominin yılın ikinci yarısında daralmaya başlaması artık kaçınılmaz.

Şimid bu bunalımdan nasıl çıkacağız sorusunu tartışmaya açmak lazım. Cevap  OVP’de olabilir.

 

Kredi hacmi iyice yavaşladı

BBDK tarafında yayınlanan mevduat-kredi istatistikleri 27 Temmuz  itibarıyla 13 haftalık hareketli ortalama kredi büyümesinin %9.3’e gerilediğini gösterdi.  Aşağıdaki grafikte de görüleceği üzere,   özel bankalar bir süredir yeni kredi vermiyor. Yıllık %15-16 düzeyinde seyreden TÜFE ve %23’e varan ÜFE’yle karşılaştırılığında, kredi hacminde yavaşlama reel kredi stoğunun daralmaya başladığın bir göstergesi. Özellikle kurumsal kredilerin 13 haftalık harekelti ortalama temposu %7’ye kadar gerileyerek şirketlerin artık yatırım ve işlerini büyütmekten vazgeçtiğini anımsatıyor.

 

Temmuz PMI daralma bölgesinde, toplam siparişler düştü

 

Haziran ayında 46,8 olarak ölçülen PMI endeksi Temmuz’da 49,0 düzeyine yükseldi. Endeks, üretim ve yeni siparişlerdeki yavaşlamanın devam etmesine bağlı olarak, Türk imalat sektöründeki zorlu faaliyet koşullarının devam ettiğine işaret etti. Ancak faaliyet

koşullarındaki zayıflama ılımlı düzeyde ve son 4 aylık yavaşlama trendinin en düşük hızında gerçekleşti.

Toplam yeni siparişler manşet endeksi olumsuz etkilemeye Temmuz ayında da devam etti. Talep koşullarının yansıması olarak üretimdeki ivme kaybı sürdü. Ancak hem üretim hem de toplam yeni siparişlerdeki yavaşlama önceki aya kıyasla ılımlı gerçekleşti.

 

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI anket verileri hakkında değerlendirmede bulunan IHS Markit Ekonomisti Gabriella Dickens, şunları söyledi:

“Son PMI verileri Türk imalat sektöründe zorlu faaliyet koşullarının Temmuz ayında devam ettiğine ancak yavaşlamanın daha ılımlı düzeyde yaşandığına işaret etti. İhracat siparişleri ve istihdamın artış göstererek toplam yeni siparişler ile üretimdeki ivme kaybının olumsuz etkilerini kısmen bertaraf etmesi anketin olumlu gelişmesi olarak kaydedildi. Enflasyonist baskılar daha da güçlendi ve nihai ürün fiyatları enflasyonu son 12 ayın en yüksek düzeyine çıktı.

 

 

TCMB:  Özel sektör döviz açığı azalıyor

 

Finansal kesim dışındaki firmaların döviz varlık ve yükümlülükleri tablosu değerlendirildiğinde, Nisan 2018 değerlerine göre varlıklar 1 milyar 420 milyon dolar artarken, yükümlülükler 2 milyar 467 milyon dolar azaldı.

 

Net döviz pozisyon açığı ise 217 milyar 255 milyon dolar olarak gerçekleşti ve Nisan 2018’e göre 3 milyar 887 milyon dolar azaldı.

 

Söz konusu dönemde varlık dağılımı incelendiğinde, bir önceki aya göre ihracat alacakları, yurt dışına doğrudan sermaye yatırımları ve yurt içi bankalardaki mevduat sırasıyla 385 milyon dolar, 386 milyon dolar ve 655 milyon dolar artarken, sonuç olarak varlıklar 1 milyar 420 milyon dolar yükseldi.

 

Yükümlülük dağılımında ise bir önceki aya göre, yurt içinden sağlanan nakdi krediler ve yurt dışından sağlanan nakdi krediler sırasıyla 2 milyar 514 milyon dolar ve 605 milyon dolar azaldı. Bu dönemde ithalat borçları ise 652 milyon dolar artarken, bunlara bağlı olarak yükümlülükler 2 milyar 467 milyon dolar azaldı.

 

 

Mayıs 2018 döneminde kısa vadeli varlıklar 96 milyar 882 milyon dolarken, kısa vadeli yükümlülükler 90 milyar 389 milyon dolar olarak gerçekleşti. Kısa Vadeli Net Döviz Pozisyon Fazlası 6 milyar 493 milyon dolar gerçekleşerek, Nisan 2018 dönemine göre 851 milyon dolar arttı. Kısa vadeli yükümlülüklerin toplam yükümlülükler içindeki payı ise yüzde 27 oldu.

 

Bir başka deyişle, ithalat yavaşlarken, kurumlar ilerde vadesi gelecek F/X borç ödemelerine karşı mevduat biriktiriyor ve vadesi gelen kredileri de yenilemek yerine itfa ediyor.

 

FÖŞ anlattı: Siyaset ve ekonomide çıkmaz sokak

Yorumlar

Son güncelleme: 18:492 Ağustos 2018Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir