Piyasalar dnya liderlerinin bulumasna odakland

Please log in or register to like posts.
News


ABD Merkez Bankas politika faizini beklentiler dorultusunda yüzde 2-2,25  aralnda sabit tuttu. Karar metninde, ülke ekonomisinin güçlü büyümeyi ve i  gücü piyasasnn sklamay sürdürdüü vurgulanarak, hem genel hem çekirdek  enflasyonun yüzde 2 civarnda seyrettii, buna bal olarak Fed’in kademeli faiz  artrmlarn sürdürecei kaydedildi.

Fed’in kademeli faiz artna devam edecei beklentilerinin artmas  küresel risk itahn azaltrken, aralk aynda 25 baz puanlk faiz art  yaplaca öngörüleri yüzde 60’lardan yüzde 75’e kadar yükseldi. Söz konusu  gelimelerle dolar dier para birimleri ve emtialar karsnda deer kazanrken,  pay piyasalarnda kark bir seyir izlendi. Dow Jones endeksi yüzde 0,04 deer  kazanrken, S&P 500 endeksi yüzde 0,25 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,53 düü  kaydetti.

Fed karar sonras dolardaki deerlenmenin, gelimekte olan ülke para  birimleri karsnda daha güçlü olduu görüldü. Neredeyse tüm gelimekte olan  ülke para birimleri gerilerken, TL de dolar karsnda yüzde 2’ye yakn düü  kaydetti. Dün 5,4598’e çkan dolar/TL, bugün bankalararas piyasann açlnda  yatay seyirle 5,4620 seviyesinden ilem görüyor.

Avrupa tarafnda, talya’nn bütçe planna ilikin Avrupa Birlii (AB)  kurumlarndaki dü krklnn yüksek sesle dile getirilmesi, bu konunun bir  süre daha gündemi megul edeceine ilikin beklentileri güçlendirdi. Bu  beklentiler avronun üzerinde baskya neden olurken, avro varlklara ilikin  negatif fiyatlamalarn bir süre daha devam etmesi bekleniyor. Dün Almanya’da  açklanan d ticaret verilerinin beklentilerin altnda kalmas sonras  Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,45 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,13 deer  kaybetti, ngiltere’de FTSE 100 endeksi ise yüzde 0,33 yükseldi.

Bugün Çin’de açklanan Üretici Fiyat Endeksi’nin yllk yüzde 3,3,  Tüketici Fiyat Endeksi’nin de yüzde 2,5 ile beklentiler dorultusunda artmasna  karn azalan küresel risk itah ile anghay bileik endeksi yüzde 1, Japonya’da  Nikkei 225 endeksi de yüzde 0,8 deer kaybetti.

Analistler, Çin’de düük seyreden enflasyon verilerinin küresel  ticaret ve Türkiye’de üretici fiyatlar üzerinde pozitif bir etkiye neden  olabileceini söyledi.

Yurt içinde, dün döviz kurlarndaki yükseli eiliminin pay piyasalar  üzerinde baskya neden olduu görüldü. BIST 100 endeksi, günü yüzde 2,08 azalla  93.506 puandan tamamlarken, analistler, özellikle son dönemde güçlü seyreden  bankaclk hisselerinin teknik açdan halen pozitif görünümünü koruduunu, dün  kar satlarnn etkili olduunu söyledi.

1. Dünya Sava’n sona erdiren antlamann 100. yl dolaysyla  10-11 Kasm’da Paris’te düzenlenecek uluslararas toplantya Fransa Devlet  Bakan Emmanuel Macron’un davetiyle Türkiye Cumhurbakan Recep Tayyip Erdoan,  ABD Bakan Donald Trump ve Rusya Devlet Bakan Vladimir Putin bata olmak üzere  dünya liderlerinin katlarak ikili görümelerde bulunmas bekleniyor.

Analistler, liderlerin ikili görümelerinden gelecek haber ve  açklamalarn piyasalarn odana yerletiini belirterek, bugün ngiltere’de  büyüme ve ABD’de açklanacak verilerin takip edileceini bildirdi.

Açklanan irket bilançolarnn Borsa stanbul’da hisse bazl  hareketleri artrabileceini ifade eden analistler, teknik açdan BIST 100  endeksinde 93.400 ve 92.500 seviyelerinin destek, 95.500 puann direnç konumunda  olduunu kaydetti.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler öyle:

12.30 ngiltere, 3. çeyrek GSYH

16.30 ABD, ekim ay Üretici Fiyat Endeksi

18.00 ABD, kasm ay Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir