Rahip Günü – ParaAnaliz

Please log in or register to like posts.
News


Aylardan Ekim olunca ve ABD hisseleri iki günde %6’nın üzerinde değer kaybedince “1987 Ekim krizi tekrarlanabilir” yorumları artmaya başladı. Her […]

Aylardan Ekim olunca ve ABD hisseleri iki günde %6’nın üzerinde değer kaybedince “1987 Ekim krizi tekrarlanabilir” yorumları artmaya başladı. Her iki dönemde de tartışmalı vergi indirimleri, faizlerde sert bir yükseliş yaşanması 1987 Ekim’i ile yapılan karşılaştırma için meşru bir zemin yaratıyor.

1987 yılında küresel varlık fiyatlarındaki balonun daha şişkin olması ve 10 yıllık faizlerdeki yükselişin çok daha sert olması 2018 Ekim ayında benzer bir kaza yaşanması ihtimalini azaltıyor. Wall Street’te yaşanan düşüşün ana trend değişikliği değil bir düzeltme olması ihtimali daha yüksek.

Küresel satış dalgası Türkiye varlıkları üzerinde önemli bir etki yaratmadı. Eylül ayı ödemeler dengesi rakamlarının ekonomide intizamlı bir düzeltme yaşandığını teyit etmesi ve bugün görülecek Rahip Brunson davasından olumlu bir sonuç çıkmasının beklenmesi Türkiye varlıklarının dünyadan olumlu ayrışmasını sağladı. Döviz piyasasında, tahvillerde ve hisse senedinde açık ara en iyi performans gösteren piyasa olduk.

Türkiye varlıklarındaki düzeltme sürecinin devam etmesini bekliyoruz. ABD vadeli piyasalarında görülen toparlanma, Türkiye ETF’lerinde görülen sert yükseliş ve Türk lirasındaki değer artışı Borsa İstanbul’un %1,5 civarında yukarıda açılacağına işaret ediyor. Kısa vadede BIST100 için ilk direnç seviyeleri olarak 96.200 ve 97.200 seviyeleri öne çıkıyor.

Haberler & Makro Ekonomi

TCMB Haftalık Menkul Kıymet, Resmi Rezerv ve Yurtiçi Yerleşik Döviz Mevduat İstatistikleri (28 Eylül-5 Ekim)

Ekim ayının ilk haftasında hane halkı döviz mevduatı (altın hariç ve Euro/Dolar paritesindeki değişimden arındırılmış) önceki haftaya kıyasla değişmezken şirketlerin mevduatı 0,4 milyar dolar azaldı. Böylece yılbaşından bu yana hane halkı döviz mevduatları 6,3 milyar dolar azalırken (84,6 milyar dolara geldi), şirketlerin döviz mevduatı 3,4 milyar dolar azaldı (64,9 milyar dolar).

Aynı haftada hisse senedi piyasasından 61 milyon dolarlık çıkış, tahvil piyasasına (repo hariç) ise 432 milyon dolarlık bir yabancı girişi oldu. Yılbaşından bu yana bakıldığında hisse senedi piyasasından 1,5 milyar dolarlık çıkış ve tahvil piyasasına 0,5 milyar dolar yabancı girişi oldu. Son olarak 5 Ekim itibariyle Merkez Bankası brüt rezervi haftalık bazda 0,7 milyar dolar azalırken (66,3 milyar dolar) altın rezervleri 0,2 milyar dolar arttı.

Böylece toplam rezervler 84,2 milyar dolara geldi (geçen yılın sonu: 107,7 milyar dolar). Öte yandan hesaplamalarımıza göre aynı dönemde Merkez Bankası net rezervleri 1,4 milyar dolar azaldı (26,8 milyar dolar).

Cari açıkta intizamlı düzeltme

​Ağustos’ta cari açıktaki düzeltme sürecinin hızlandığını ve Eylül 2015’ten bu yana ilk kez cari fazla verildiğini görüyoruz (2,6 milyar dolar). Eylül ayına ait öncü dış ticaret verisi gelecek ay da cari fazla vereceğimizi gösteriyor. Yılın son çeyreğinde iktisadi faaliyetteki yavaşlamanın hızlanması ve ihracattaki artış nedeniyle cari açıktaki düzeltmenin devam etmesini bekliyoruz. Bu bağlamda 43 milyar dolar olan yıllık cari açık tahminimizi 37 milyar dolara çekiyoruz (milli gelirin %5’i). Finansman tarafına bakıldığında cari dengedeki iyileşmenin dinamikleri daha iyi anlaşılıyor. Portföy yatırımlarında 1,8 milyar dolarlık net çıkış ve bankaların 2,2 milyar dolarlık net geri ödemesi ekonomiyi sert inişe zorlarken cari dengede zorunlu bir düzeltme sağlıyor. Öte yandan bankaların yurtdışı varlıklarını arttırması Merkez Bankası rezervlerindeki azalmayı telafi ediyor. Bu bağlamda Ağustos’ta uluslararası rezervlerin arttığını göreceğiz.

Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısı gerçekleştirildi

Dün gerçekleştirilen Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında yerli ve milli sistemlerin yenilerini eklemeye yönelik projeler gözden geçirildiği ve savunma sanayi ve teknolojilerini geliştirme, güçlendirme, destekleme ve ihracat amaçlı muhtelif yatırım ve iyileştirme faaliyetleri ile ilgili kararlar alındığı açıklandı. Bu kapsamda Geliştirilmiş Atak Helikopteri projesinin başlatılması, muhtelif İHA/SİHA, deniz ve kara araçları, elektronik harp ve karıştırıcı sistemler, çeşitli akıllı mühimmat ve silah sistemlerinin geliştirilmesi ile güvenlik birimlerinin çeşitli ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik projelerin değerlendirildiği belirtildi. Toplantıda alınan kararların detaylarının açıklanmaması nedeni ile basın açıklamasının halka açık savunma sanayii hisseleri üzerinde önemli bir hareket yaratmasını beklemiyoruz.

Şirket Haberleri

Pegasus Hava Taşımacılığı

Kapanış (TL) : 23.82 – Hedef Fiyat (TL) : 41.15

Toplam yolcu sayısı Eylül’de %4.7 arttı

Pegasus Havayolları’nın Eylül ayında toplam yolcu sayısı %4.7 artış ile 2.76 milyona yükseldi. Eylül ayında dış hat yolcu trafiği %14.7 artarken, iç hat yolcu trafiği %1.8 düştü. Eylül ayında dış hat ASK (arz edilen koltuk) %14.4 artarken, iç hat ASK %0.8 geriledi. Eylül ayında dış hat doluluk oranındaki 1.9 puanlık düşüş ve iç hat doluluk oranındaki 1.3 puanlık düşüş neticesinde toplam doluluk oranı 1.9 puan gerileme ile %85.7’e düştü. Ocak-Eylül ayında ise dış hat ve iç hat yolcu sayıları sırasıyla %12.1 ve %9.8 artış kaydederek, toplam yolcu sayısını %11.0 artış ile 23.06 milyona taşıdı. Ocak-Eylül döneminde toplam ASK büyümesi yıllık bazda %8.6 olarak gerçekleşti. Yılın ilk sekiz ayında toplam doluluk oranı (dış hat 2.0 puan +; iç hat 2.1 puan +) ise yıllık bazda 2.0 puan artışla %86.3’e yükseldi. Pegasus 2018’de %11-13 ASK artışı ve dış hat doluluk oranında artış beklentisi ile yolcu trafiğinde %11-13 artış hedefliyor. İç hat doluluk oranı 2017’deki %87.2 seviyesiyle aynı hedeflenirken, dış hat doluluk oranı 2017’deki %80.5’e kıyasla 1-2 puan iyileşme bekleniyor.

Kaynak: İş Yatırım Piyasalarda Bugün

Yorumlar

Son güncelleme: 09:3112 Ekim 2018Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir