Rusya, ABD`yi Avrupa`ya bask yapmakla sulad

Please log in or register to like posts.
News


12.07.2018 14:46

Son gncelleme : 12.07.2018 17:34

Rusya`da Kremlin Szcs Dimitriy Peskov, ABDyi kendi svlatrlm doalgazn satabilmek iin “Avrupaya bask yapmakla” sulad.

AA

Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, bakent Moskova’da gazetecilere yapt açklamada, ABD  Bakan Donald Trump’n, Almanya’nn enerji alannda “Rusya’nn esiri” olduuna  yönelik sözlerine yant verdi.

 

Rusya’nn uzun süredir Avrupa’nn enerji güvenliine katk yaptn  savunan Peskov, “Boru hatlar ile iletilen doalgazdan baka daha güvenilir  hiçbir enerji kayna yoktur.” diye konutu.

 

Kuzey Akm 2 ile Almanya’nn Rusya’ya daha fazla baml hale  geleceine yönelik eletirileri deerlendiren Peskov, “Buna katlamayz, çünkü  boru hatlar ile doalgaz iletimi bir ülkeyi dieri baml hale getirmez, her  iki ülke de birbirine ortak bir ekilde baml hale gelir. Bu da istikrar ve  farkl alanlarda ortak çkarlarn olduu gelimeleri garanti altna alr.” dedi.

 

Trump’n, Kuzey Akm 2 projesine yönelik sözlerini de eletiren  Peskov, “Her iki Kuzey Akm boru hatt da tümüyle ticari projelerdir. Bu  projelere yönelik saldrlar, adil olmayan bir rekabetin manifestosu olarak  deerlendiriyoruz. ABD, kendi svlatrlm doalgazn (LNG) satabilmek için Avrupa’ya bask yapyor.”  deerlendirmesinde bulundu.

 

Peskov, Trump ile Rusya Devlet Bakan Vladimir Putin’in 16 Temmuz’da  Helsinki’de bir araya geleceini anmsatarak, “Görüme zaten ilikilerimizin  karmak olduu bir dönemde gerçekleecek. Bu tür açklamalarn görümeyi daha da  karmak bir hale getireceini düünmüyorum.” eklinde konutu.

    

Trump, NATO Zirvesi için bulunduu Brüksel’de dün yapt açklamada,  Almanya’nn Rusya ile petrol ve doalgaz anlamalar yapmasn “çok yakksz”  olarak niteleyerek, “Almanya enerji için Rusya’ya yüksek düzeyde ödemeler  yapyor. Bu nedenle Almanya, Rusya’nn bir esiri.” yorumunu yapmt.

 

Almanya, 2016’da ithal ettii yaklak 50 milyar metreküplük  doalgazla Rusya’nn en büyük müterisi konumunda.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir