Rzgar enerjisi yatrmlar 10 milyar dolar aacak

Please log in or register to like posts.
News


12.07.2018 13:35

Son gncelleme : 12.07.2018 13:39

Trkiye Rzgar Enerjisi Birlii Bakan Mustafa Serdar Ataseven, 23 Ekim`de son bavurular alnacak bin 200 megavatlk deniz st rzgar enerjisi santralinin 3 milyar dolarn zerinde yatrm hacmi ortaya karacan belirterek, “Bu yatrmla birlikte Trkiye`de ksa srede sadece rzgar enerjisine 10 milyar dolarn zerinde bir yatrm yaplm olacak.” dedi.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birlii Bakan (TÜREB)  Mustafa Serdar Ataseven, Avrupa Rüzgar Enerjisi Birlii, TÜREB ve yenilenebilir  enerji sektöründe teknik danmanlk hizmeti sunan Belçika merkezli 3E irketi i  birliiyle düzenlenen offshore rüzgar enerjisi çaltayna katld.

 

Türkiye’de rüzgar enerjisi sektörünün 2005’te yaynlanan Yenilenebilir  Enerji Kanunu sonrasnda gelimeye baladn anmsatan Ataseven, gelecekte kara  ve deniz üstü (offshore) rüzgar enerjisi yatrmlaryla sektörün daha da  büyüyeceini kaydetti.

 

Ataseven, Türkiye’nin 2007’de rüzgardaki kurulu gücünün 146 megavat  olduunu, bu yl temmuz itibaryla iletmede olan kapasitenin ise 7 bin megavat  geçtiini söyledi.

 

Özellikle son 5 yldr Türkiye’de rüzgar sektörünün her yl yüzde  25-30 büyüme gösterdiine dikkati çeken Ataseven, geçen yl Yenilenebilir Enerji  Kaynak Alanlar (YEKA) ihalesiyle birlikte toplamda 4 bin megavatlk kapasite  tahsisinin yapldn aktard.

 

Ataveseven, geçen yl tahsis edilen bu kapasitenin yaklak 5 milyar  dolarlk yatrm hacmi oluturacan ve gelecek 3-4 yl içinde bu kapasitenin  iletmeye alnacan ifade etti.

 

Öte yandan, mevcut santrallerin kapasitelerinin artrlmas için de  Türkiye Elektrik letim A’ye bin 100 megavatlk bavuru yapldn söyleyen  Ataseven, bu ilave kapasite tahsislerinin önünün açlmas gerektiini vurgulad.

 

Ataseven, geçen ay duyurusu yaynlanan offshore YEKA rüzgar projesiyle  Türkiye’nin yeni bir teknolojiye adm attna dikkati çekerek, unlar kaydetti:

 

“Burada bin 200 megavatlk bir projeden bahsediyoruz. Yüzde 60 yerli  ekipman, yüzde 80 Türk mühendis art bulunuyor. halede tavan fiyat kilovatsaat  ba 8 dolar/centten açlacak. 23 Ekim’de son bavurular alnacak bin 200  megavatlk offshore rüzgar enerjisi santrali 3 milyar dolarn üzerinde bir  yatrm hacmi ortaya çkaryor. Bu yatrmla birlikte, Türkiye’de ksa sürede  sadece rüzgar enerjisine 10 milyar dolarn üzerinde bir yatrm yaplm olacak.  Türkiye’de kylarmz Kuzey Denizi’nde olduu gibi 15-20 metre derinlikte deil,  ky derinlikleri 75 metreden balyor. Bu da oldukça maliyet artran bir unsur  ama bunun da çözümü yüzen santral teknolojisi olabilir. Bunu da yarmaya giren  irketler deerlendirecektir.”

 

OFFSHORE SANTRALDEK TEKNOLOJY KIYI DERNL BELRLEYECEK

 

3E Rüzgar Enerjisi Takm Lideri ve Offshore Uzman Bar Adilolu da  Türkiye’de offshore rüzgar santrali için seçilen alanlarn ky derinliklerinin  50 metrenin üzerinde de olabileceini ve bu durumda derinliklere bal olarak  yüzen santral teknolojisinin kullanlabileceini söyledi.

  

Henüz çok yeni olan bu teknolojinin ilk örneinin skoçya’da 30  megavatlk bir projede uygulandn hatrlatan Adilolu, Türkiye’nin buradaki  tecrübelerden de faydalanabileceini ve offshore santralde kullanlacak  teknolojiyi ky derinliinin belirleyeceini belirtti.

 

Adilolu, Türkiye’nin imdiye kadar mega projeleri hayata geçirdiine  dikkati çekerek, “Offshore rüzgar enerjisi santralinde kapasitenin bin 200  megavat seviyesinde olmas, mega proje olmas, kesinlikle fiyat avantaj  salayacaktr.” deerlendirmesinde bulundu.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir