TCMB Çetinkaya: İç Ekonomik Faaliyet İkinci Çeyrekte Yavaşladı

Please log in or register to like posts.
News


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya’nın IMF ve Dünya Bankası Yıllık Toplantısı için Bali’de yaptığı sunumu yayımladı. Çetinkaya, […]

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya’nın IMF ve Dünya Bankası Yıllık Toplantısı için Bali’de yaptığı sunumu yayımladı. Çetinkaya, sunumunda, küresel büyümenin 2018 yılının ilk yarısında güçlü kaldığını ve küresel para politikası normalleşmesinin sürmesinin beklendiğini söyledi. Portföy akışlarının 2018 yılında zayıfladığını kaydeden Çetinkaya, petrol ve emtia fiyatlarının yukarı yönde trend gösterdiğine dikkat çekti ve cari işlemler açığının daralmaya devam edeceğini kaydetti.

İç ekonomik faaliyetin ikinci çeyrekte yavaşladığını belirten Çetinkaya, net ihracatın katkısının pozitife döndüğünü ifade etti. Çetinkaya, son verilerin ekonomik faaliyette yavaşlamayı işaret ettiğini ve ekonomik yavaşlamanın iç talep kaynaklı olduğunu belirterek, “Net ihracat ekonomik faaliyete katkıda bulunmaya devam ediyor. Dış talep ihracatın büyümesini destekliyor. Reel kur tarihi düşük seviyelerde” dedi.

Son verilerin dış dengede keskin bir iyileşme trendini gösterdiğini belirten Çetinkaya, “Cari işlemler açığı daralmaya devam edecek. Turizm gelirleri güçlü sıçrama gösterdi. Dış borç çevirme rasyoları istikrarlı seyrini sürdürdü” şeklinde görüş bildirdi.

TL’deki Değer Kaybı Enflasyonist Baskıları Artırdı

Sunumunda enflasyon ve para politikasına da değinen Çetinkaya, TÜFE enflasyonunun ve çekirdek göstergelerin önemli artışlar gösterdiğini belirtti.

TL’deki değer kaybının enflasyonist baskıları artırdığına dikkat çeken Çetinkaya, “Talep koşullarının enflasyonda yukarı yönlü riskleri sınırlaması bekleniyor. Fiyat istikrarını desteklemek için güçlü bir parasal sıkılaştırma uygulandı. Kredi büyümesi yavaşlamaya devam etti” dedi.

TCMB Fiyat İstikrarı İçin Tüm Araçları Kullanmaya Devam Edecek

Ekonomik faaliyette yeniden dengelenme daha önemli hale geldi açıklamasını yapan Çetinkaya, Merkez Bankası’nın fiyat istikrarı hedefine ulaşmak için elindeki tüm araçları kullanmaya devam edeceğini ifade etti.

Kaynak: TCMB Çetinkaya Sunumu

Yorumlar

Son güncelleme: 08:3812 Ekim 2018Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir