TEB Sendikasyon Kredisini Yeniledi – ParaAnaliz

Please log in or register to like posts.
News


TEB, 433,5 milyon euro ve 33,5 milyon dolar olmak üzere, 367 gün vadeli sendikasyon kredisi sağlanması amacıyla sözleşme imzaladı. TEB […]

TEB, 433,5 milyon euro ve 33,5 milyon dolar olmak üzere, 367 gün vadeli sendikasyon kredisi sağlanması amacıyla sözleşme imzaladı. TEB Genel Müdürü Leblebici, “Uluslararası yatırımcılar, TEB’in başarılı performansını ve Türk bankacılık sektörüne olan güvenini bir kez daha teyit etmiş oldu.” dedi.

TEB açıklamasına göre, TEB, bir önceki yıl alınan kredinin bu yıl ödenen kısmı karşılaştırıldığında  %101 oranında yenilenme sağlayarak 17 bankanın katılımıyla yeni sendikasyon kredisini imzaladı.

Avro ve ABD doları için sırasıyla Euribor artı %2,65 ve Libor artı %2,75

433,5 milyon avro ve 33,5 milyon dolar olmak üzere, 367 gün vadeli sağlanan kredi, özellikle ihracatın finansmanında kullanılacak olmasının yanı sıra Türk ekonomisine de büyük katkı sağlayacak. Kredinin toplam maliyeti Avro ve ABD doları için sırasıyla Euribor artı %2,65 ve Libor artı %2,75 olarak gerçekleşti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, Türk ekonomisi için oldukça başarılı bir anlaşmaya imza attıklarını belirtti. Uluslararası yatırımcıların TEB’in başarılı performansını ve Türk bankacılık sektörüne olan güvenini bir kez daha teyit ettiğini aktaran Leblebici, kredinin ihracatın finansmanı noktasında kullanılacağına dikkati çekti.

İLGİLİ HABERAkbank’ın Sendikasyon Kredisini Yenileme Oranı Yüzde 104 OlduAkbank’ın Sendikasyon Kredisini Yenileme Oranı Yüzde 104 Oldu

Leblebici, “TEB, Türkiye’de ihracatın finansmanında 5. büyük banka olma konumunu da pekiştirecektir.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’deki güçlü bankacılık sisteminin uluslararası piyasalar nezdinde de güven tazelemesiyle, finansal sistemin bir kez daha yaşanan sorunlar karşısında güçlü bir yapıya sahip olduğunu gösterdiğini vurgulayan Leblebici, “Türkiye her anlamda çok güçlü bir ülke. Finansal sistemimiz de farklı türdeki dalgalanmalar ve etkiler karşısında ne yapacağını çok iyi biliyor. Sağlam altyapımızın katkısı ve uluslararası piyasalardaki itibarımız sayesinde bu başarılı kredi anlaşmasını imzaladık” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

Yorumlar

Son güncelleme: 09:5812 Ekim 2018Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir