Toshiba`dan tasfiye ve iten karma operasyonu

Please log in or register to like posts.
News


Japonya’nn dev irketlerinden Toshiba, 5 yllk yeni stratejisi dorultusunda i gücünün yüzde 5’lik ksmn yani yaklak 7000 personeli iten çkaracan açklad. Toshiba, bunun yan sra sorunlarla bouan ABD’deki doal gaz birimini de satacak ve Britanya’daki nükleer enerji faaliyetini de tasfiye edecek.

Tokyo borsasnda ilem gören Toshiba hisseleri haberler sonras yüzde 12 artarken irketin kendi hisselerinin yüzde 40’n satn alarak temettü paylarn arttracan duyurmas da yatrmclar tarafndan son derece olumlu karland.

Japon holdingi, yapt açklamada Amerika’daki gaz iletmesini 2019 mart ay itibaryla elden çkarmay planladn belirtse de bata potansiyel alclar olmak üzere herhangi bir ilave detay paylamad.

Birleik Krallk’ta alc bulamad nükleer enerji operasyonu NuGen’i de kapatacak olan Toshiba, tasfiyeyi 2019 balarnda tamamlamay planlyor. Toshiba’nn gerçekletirecei 7000 kiilik iten çkarma operasyonu da bu tercihlerle balantl.

SATILAR ART ARDA GELYOR

Yeniden yaplanma sonras Toshiba enerji depolama ve altyap ile otomobil sektörüne yönelik yar iletken endüstrisine younlaacak.

Ayakta kalabilmek için son yllarda önemli varlklarn bir bir elinden çkaran Toshiba, son olarak sat ylan hikayesine dönen çip bölümünü aralarnda Apple’n da bulunduu bir grup yatrmcya 18 milyar dolar karlnda devretmiti

2015 ylnda ayyuka çkan ve dönemin CEO’su ile pek çok yönetim kurulu üyesini de beraberinde götüren muhasebe skandal sonras Toshiba, yaralarn sarmaya çalrken bu yln banda da ABD’de müflis durumundaki nükleer yatrm Westinghouse’u Kanadal yatrm irketi 4.6 milyar dolara satmt.

Habertürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir