Trump: Otomobillere ithal kstlamas getiririz

Please log in or register to like posts.
News


Belçika’nn bakenti Brüksel’de düzenlenen NATO zirvesinin ardndan  basn toplants düzenleyen Trump, AB’nin ABD’ye ticari olarak “iyi  davranmadn” söyledi.

AB Komisyonu Bakan Jean-Claude Juncker ile ticari konular müzakere  etmek üzere 25 Temmuz tarihinde bir araya geleceini belirten Trump, “Eer AB iyi  niyetle müzakere yapmazsa, ülkemize neredeyse sfr seviyesinde veya çok düük  bir seviyede vergiyle gelen milyonlarca otomobille ilgili bir eyler yapacaz.”  diye konutu.

Trump, ABD’ye ticari konularda adil davranlmasn talep ettiini  vurgulad.

ABD Bakan Trump, 9 Mart’ta ithal çelik ve alüminyuma srasyla yüzde  25 ve yüzde 10 gümrük tarifesi uygulanacan açklam, AB’ye bu vergilerden 1  Haziran’a kadar geçici muafiyet tanmt. AB, ABD’nin yakn müttefiki olduunu  ve ulusal güvenlik tehdidi olmadn gerekçe göstererek ABD’nin gümrük  vergilerinden daimi bir biçimde muaf tutulma çarsnda bulunmutu. Taraflar  arasnda yaplan müzakereler sonucu AB, ABD’yi kararndan vazgeçirememiti.

ABD’nin devreye ald ilave gümrük vergileri konusunda dengeleyici  tedbirler alan AB, 22 Haziran’dan itibaren ABD’den ithal edilen msr, barbunya,  pirinç, msr gevrei, fstk ezmesi, yaban mersini, portakal suyu, viski, puro,  sigara, tütün, ruj, kot pantolon, nevresim, ayakkab, lavabo, merdiven,  vantilatör, motosiklet, yat, tekne, tüp ve çelik gibi yüzlerce farkl ürüne yüzde  25 gümrük vergisi yürürlüe koydu.

    AB’nin kararnn ardndan ABD Bakan Trump, Avrupa’dan ithal edilen  tüm araçlara yüzde 20 ek gümrük vergisi uygulama tehdidinde bulunmutu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir