Trump`a kar dev reklam kampanyas

Please log in or register to like posts.
News


Ek vergilerle balayan küresel ticaret savandan rahatsz olan ABD’li bir grup i adam koalisyonu, kasm ayndaki ara seçim öncesinde ABD Bakan Donald Trump’a kar reklam kampanyas balatt.

Getirilen ek vergilerin ve alnan önlemlerin ABD iletmelerine ve müterilere ayda 1.4 milyar dolarlk yük bindirdiini belirten gruba göre seçimin çetin geçmesinin beklendii Michigan eyaletinde vergi yükü austos ayna göre 3 kat artt. Texas, Illinois ve West Virginia gibi eyaletlerde ise iki misli art var.

Michigan, 2016 seçimlerinde cumhuriyetçilerin 16’da 16 ile tulum çkard ve Trump’n bakanlnda büyük paya sahip eyaletlerinde banda geliyor.

“Tariffs Hurt the Heartland” ismiyle balatlan ve ayn isimli bir web sitesiyle balatlan kampanya da buna dikkat çekiyor ve gelen vergilerin cumhuriyetçi seçmen bölgelerine zarar verdii belirtiliyor.

Grubun sözcüsü Angela Hofmann, “Bu vergiler Amerikan iletmelerinin ve tüketicilerinin üzerinde. Baka ülkelerin deil, bunlar biz ödüyoruz.” diyor.

ARALARINDA DEV FRMALARIN TEMSLCLER VAR

Heartland olarak gösterilen ve yine cumhuriyetçilerin tulum çkard Ohio, Pennsylvania, Indiana ve Tennessee gibi eyaletlerdeki kongre üyelerine seslenilerek pek çok salon toplantlar düzenleniyor. Dün Pennsylvania eyaletindeki toplantda geçen seneye göre iletmeler 45 milyon dolar fazla vergi ödemi.

Trump’n balatt küresel ticaret savann ülke iletmeleri ve tüketicilere aylk yükünün 1.4 milyar dolar olduu belirtiliyor. 100’den fazla endüstri grubunun bir araya gelerek oluturduu koalisyon balatt dijital kampanyada Trump’, getirilen vergi tarifelerini önemsizmi gibi göstermekle de suçluyor. Bu gruplarn arasnda Exxon, Chevron gibi enerji devlerinin yan sra Target ve Autozone gibi perakende sektörünün önde gelen gruplarn temsil eden sektör birlikleri de var.

Çin mallarna 250 milyar dolar deerinde ek vergi tarifesi getiren Trump, ithal çelik ve alüminyum ürünlerine uygulanan vergiyi de arttrm ve iç piyasada üretilen ürünlerin girdi maliyetini yükselmiti. Trump’n Çin ürünlerine 276 milyar dolarlk yeni vergiler getirmesi de bekleniyor.

Habertürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir