Trump’ın Huawei’i Yasaklama Hamlesi Borsaları Karıştırdı

Please log in or register to like posts.
News


Buna rağmen dün Wall Street’te borsa endeksleri az da olsa yükselişle kapatmayı başardı.

Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 0,45 artışla 25.648,02 puan, S&P endeksi yüzde 0,58 yükselişle 2.850,96 puan ve Nasdaq endeksi yüzde 1,13 primle 7.822,15 puan seviyelerinde seyretti.

Buradaki nispeten olumlu sonuca hem piyasaların ABD-Çin ticaret savaşlarında her şeye rağmen sürpriz bir anlaşmadan umudu kesmemiş olmaları hem de Trump’ın otomobil ithalatı ile ilgili alacağı söylenen “olumlu” karar neden oldu. ABD Başkanı Donald Trump AB ve Japonya ile müzakereleri sürdürebilmek için otomobil ithalatına yönelik tarifeleri 6 aya kadar ertelemeyi planlıyor.

Bir de elbette Fed’in önümüzdeki aylarda bir faiz indirimine gideceği yolunda bir beklenti iyimser hareketlerde etken oluyor.

Bütün bunlar piyasaların yeniden olumlu bir yükseliş trendine girmesini garantilemiyor. Nitekim daha ayrıntılı bakarsak dün ABD hisse senedi vadelileri aslında düştü. Trump’ın Huawei kararı sonrasında düşen sadece S&P 500 vadelileri (futures) değildi. Onunla birlikte Tokyo ve Seul borsaları da düştü. Hong Kong ve Çin borsaları (en azından şimdilik) pek etkilenmedi ve bir miktar yükselmeyi bile başardı.

Huawei’ye yönelik karar ABD ile Çin arasında yeni nesil 5G telefon ağı sistemlerine kimin hakim olacağı yönünde bir mücadele… En azından bir yanıyla öyle… Diğer yandan bu Çin’in ticaret müzakerelerinde taviz vermesi için yeni bir baskı aracı. Elbette piyasalar bu hamlenin Çin’in daha da şiddetli bir misillemede bulunmasına yol açacağından korkuyor. Geçtiğimiz yaz Huawei’nin üst düzey yöneticisinin kızı ABD’nin girişimiyle Kanada’da bir süre gözaltına alınmış, Çin bu duruma hem hem sözlü olarak sert tepki göstermiş, hem de Çin’deki yerel mahkemenin Apple gibi ABD şirketlerinin satışı hakkında olumsuz kararlarıyla cevap vermişti.

Piyasaların bir gözü de ABD’nin İran’la olan gerginliği ve bunun petrol fiyatlarına etkisi… Hafta sonu POEC toplantısında bu konu görüşülecek. Bu arada petrol ABD stoklarından gelen iyi haberlere rağmen yine yükselmeye başladı. Dün New York’ta Texas hafif petrolü 62 doları gördü. Brent petrolü ise uluslararası piyasalarda 72 dolar civarında işlem görüyor.

ABD’de bir önemli kafa karışıklığı da 2 yıllık ve 10 yıllık tahvil faizlerinden geliyor. Bunların hızlı düşüşü 3 aylık tahvillerle arasındaki farkı (spread) azaltıyor ve bu da bir çok analist tarafından bir cins resesyon alameti olarak görülebiliyor.

Sonuçta hisse senet fiyatları ve tahvil faizleri piyasalar için ters sisnyaller veriyor ve birinden birinin bir düzeltme yapması bekleniyor. Aşağıdaki grafiğe bakılacak olursa ilk emareler sanki düzeltmeyi yapacak taraf hisselermiş gibi gözüküyor.

Nitekim 10 yıllık tahvillerin dün % 2,37 ile şubat 2018’den beri en düşük seviyeyi görmesi de tahvil cephesinin bir faiz indiriminden fazlasıyla umutlu olduğunu ve gidişatını pek değiştirmeyeceği yorumlarına yol açıyor.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir