Türkiye’ye Kötü Haber: OPEC Üretimi Azalttı

Please log in or register to like posts.
News


Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC)’in şubat ayı petrol üretiminin resmi rakamları belli oldu. Sonuç: Üretimde azalma. Bunun bir sebebi kolayca anlaşılabilir: Dünyada görülen ekonomik yavaşlama ve hatta resesyon tehlikesi. Diğer sebep de aslında belli: OPEC’in bir kartel oluşu ve daima üretimi kısarak petrol fiyatını yükseltmek istemesi. Çoğu kere bu çabalarında başarılı olmayan OPEC ülkeleri, dünyadaki durgunluğun etkisiyle şubatta başarılı olmuş görünüyor. Cari açığının önemli sebeplerinden birinin petrol ve doğal gaz ithalatı olan Türkiye için bu rakamlar kötü haber sayılabilir.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) şubat ayı verilerine ilişkin petrol piyasası raporuna göre, geçen ay küresel petrol arzı bir önceki aya göre günlük 160 bin varil azalarak yaklaşık 99 milyon 150 bin varil oldu.

Şubatta OPEC dışı ülkelerde petrol üretimi günlük 60 bin varil artışla 68 milyon 600 bin varile yükseldi.

OPEC’in ham petrol üretimi şubatta bir önceki aya kıyasla 221 bin varil azalarak 30 milyon 550 bin varil oldu. Böylece söz konusu dönemde OPEC’in toplam küresel petrol arzı içindeki payı 30,8 seviyesine geriledi.

Yorumlar

Son güncelleme: 09:4815 Mart 2019Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir