Yalova`ya 1 milyon turist bekleniyor

Please log in or register to like posts.
News


15.04.2019 16:26

Son gncelleme : 15.04.2019 16:26

Yalova`da 15 Nisan- 22 Nisan Turizm Haftas etkinlikleri kapsamnda 50 yresel rn stand ald, kent sakinlerine cretsiz olarak 3 ton karalahana sarmas, 2,5 ton karalahana orbas ve 1,5 ton msr ekmei datld. l Kltr ve Turizm Mdr eref Tali etkinlikte yapt konumada, Yalova`ya 2019 yl ierisinde 1 milyon turist gelmesini beklediklerini syledi.

Turizm Haftas etkinlikleri kapsamnda Yalova’da 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydan’nda tören düzenlendi. l Kültür ve Turizm Müdürü eref Tali, Yalova Ticaret ve Sanayi Odas Bakan Tahsin Becan ve törene katlanlar tarafndan Atatürk Ant’na çelenk sunuldu. Törende konuma yapan l Kültür ve Turizm Müdürü Tali, “Turizm, ulusal ve uluslararas düzeyde kazand dev boyutlaryla yatrmlar ve i hacmini gelitiren, gelir oluturan, döviz salayan, istihdam alanlar açan, sosyal ve kültürel hayat etkileyen, önemli toplumsal bir nitelik kazanmtr. Bu nitelik dünyada turizme yönelik ulusal ilgiyi artrm, turizmden beklentileri olan ülkeleri, bu endüstrinin gelitirilmesine yöneltmitir. Türkiye, dünyada turist çeken ülkeler sralamasnda 8’inci srada yer alrken, döviz sralamasnda ise 14’üncü srada bulunmaktadr. Bakanlmz 2018 yl turizm verilerine göre ülkemize gelen turist says 46 milyon, turizm gelirleri ise 29,5 milyar dolar olmutur. 2019 ylnda beklenen turist says 52-53 milyon, beklenen döviz geliri ise 38 milyar dolar olarak öngörülmektedir. Ayrca, 2019 ylnda beklenen turist saysnda yüzde 15 art beklenirken, döviz gelirlerinde ise yüzde 30 art öngörülmektedir” diye konutu.

 

YALOVA’DA TURST BEKLENTS

 

Tali, Yalova’ya 2019 yl içerisinde 1 milyon turist gelmesini beklediklerini söyledi. eref Tali, “Ülkemizde gelien turizm hareketliliinin Yalova’mz da pozitif yönde etkileyecei, 2019 yl sonu itibaryla yerli, yabanc ve günübirlik olmak üzere turist saysnn 1 milyonu geçecei yönündedir. Yalova, özellikle ifal termal sularna sahip salk turizmi bata olmak üzere, kendine has corafi yaps ve iklime sahip olmas dolaysyla kongre ve yayla turizmi, bitki örtüsü ve yaban hayat av turizmine ilgi duyanlara önemli bir potansiyel sunar. Yat turizmi için her taraf denize çevrili olaanüstü güzelliklere sahip, yamaç paraütü gibi hava sporlar merakllar için de kefedilmesi gereken bir yerdir” dedi.

 

PAKET TURLAR HAZIRLANIYOR

 

Yalova için paket tur programlar hazrlandn da söyleyen Tali, “Dou Marmara Kalknma Ajans i birlii ile ‘paket tur’ program hazrlanmas çalmalarna balanmtr. Bu projenin amac; turizm faaliyetlerini ky, deniz turizminin ötesine tamak, alternatif turizm türlerini gelitirerek turizm faaliyetlerini 12 aya yaymaktr. Yalova’mz sahip olduu farkl deerleri ile tantmaktr. Yalova’daki turizm destinasyonlar rotalarmzn belirlenmesi, bu konuda veri tabannn oluturulmas için bu proje önem arz etmektedir. Günübirlik, iki günlük ve üç günlük paket turlar hazrlanacaktr. Kültürel zenginliklerimiz böylece daha çok tannr hale gelecektir” diye konutu.

 

3 TON KARALAHANA SARMASI DAITILDI

 

Öte yandan, etkinlikler kapsamnda Yalova’da 50 yöresel ürün standnn açl da yapld. Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Ticaret ve Sanayi Odas Bakan Tahsin Becan, l Kültür ve Turizm Müdürü eref Tali, l Emniyet Müdürü Mehmet Hakan Fndk, l Milli Eitim Müdürü Ali Tosun ve AK Parti l Bakan Mulim Baatar kent sakinlerine 3 ton karalahana sarmas, 2,5 ton karalahana çorbas ve 1,5 ton msr ekmei datt. Ücretsiz datlan yemekler ilgi gördü, ksa sürede tükendi. Vali Erol ve protokol mensuplar, stantlar gezerek ürünler hakknda bilgi ald.

 

Öte yandan, 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydan’nda Bahçelievler lkokulu örencilerinden oluan mehteran takm da gösteri yapt. Örenciler büyük alk ald. Stantlarn 24 Nisan’a kadar açk kalaca belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir