Yunanistan`n borlar hafifletildi – Trkiye’nin bir numaral finans ve ekonomi portal uzmanpara.com.

Please log in or register to like posts.
News


22.06.2018 07:59

Son gncelleme : 22.06.2018 07:59

Yunanistan`n 8 yldr sren kurtarma program biterken bor yk de hafifliyor.

Avro Grubu Bakan Mario Centeno, “Yunanistan’n borç sürdürülebilirliini salamak için borç hafifletilmesi paketinde anlatk.” dedi.

Centeno, avro para birimini kullanan Avrupa Birlii (AB) üyesi 19 ülkenin maliye bakanlarnn Lüksemburg’da gerçekletirdii Avro Grubu toplants bitiminde basna açklamalarda bulundu.

Toplantda, Yunanistan’da uygulanan kurtarma programnn görüüldüüne dikkati çeken Centeno, “Yunanistan, 8 yln sonunda kurtarma programn tamamlayarak kendi ayaklarnda duracak.” diye konutu.

Centeno, kurtarma programnn baarl geçtiine dikkati çekerek, “Kurumlar, Yunanistan’n kurtarma programnn dördüncü ve son gözden geçirme kapsamnda 88 ön koulun tamamnn yerine getirildiini onaylyor. Bu, Yunanistan’n kurtarma programn baaryla tamamladn ortaya koyuyor. Yunanistan için bundan sonra baka bir kurtarma program uygulanmayacak.” ifadelerini kulland.

Yunanistan’a toplam 3 kurtarma program kapsamnda düük faizli 240 milyar avronun üzerinde kaynak salandn anmsatan Centeno, “Kurumlar tarafndan yaplan borç sürdürülebilirlii analizi, Yunanistan’n borcunun gelecekte sürdürülebilir hale getirilmesi için daha fazla borç indiriminin gerekli olduunu gösteriyor.” deerlendirmesinde bulundu.

Centeno, Yunanistan’n finansal piyasalara geri dönmesini salayacak önlemler alndn belirterek, “Yunanistan’n borç sürdürülebilirliini salamak için borç hafifletilmesi paketinde anlatk. Bu paket, Avrupa Finansal stikrar Fonu (EFSF) kredilerinde 10 yllk bir süre uzatm ile faiz ve amortismanlarda 10 yllk erteleme içeriyor.” dedi.

Yunanistan’n kurtarma programnn 20 Austos tarihinde sona ereceini anmsatan Centeno, ülkenin program sonrasnda kendi ayaklar üzerinde durabilmesi 15 milyar avroluk yeni bir kredi salanacan ifade etti.

Böylece, Yunanistan’n 20 Austos’ta bitmesi planlanan kurtarma paketi programnda son aama tamamlanm oldu.

Yunanistan’n yaklak 315 milyar avroyu bulan kamu borcunun bir ksmnn geri ödemesi kolaylatrld.

2010’dan bu yana kurtarma paketi programnda bulunan Yunanistan’da kreditörlerin talebiyle meclise gelen son paket de geçen hafta onaylanmt.

2010 ylndan bu yana üç kurtarma program uygulanan Yunanistan yüzde 180 civaryla Avro Bölgesi’nde milli gelirine oranla en yüksek borca sahip ülke durumda bulunuyor.
 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir